Czemu nie ma społecznej dyskusji na temat animusa, animy oraz jaki to ma mieć wpływ na kulturę i spo

2 odpowiedzi
Czemu nie ma społecznej dyskusji na temat animusa, animy oraz jaki to ma mieć wpływ na kulturę i społeczeństwo. Dziś jest promowany indywidualizm, który jak się okazuje jest bliski egoizmowi. Po upadku socjalizmu całkowicie wyparliśmy jako naród takie głębsze kolektywne treści. Czy dążenie do zysku i promocja męskich mężczyzn, nieustannego rozwoju nie zagarnęła czegoś z balansu natury ludzkiej. Niby mamy więcej pieniędzy, ale kosztem większego stresu, wypalenia zawodowego. Co by było jakby cała anima odfrunęła do wszechświata. Jakby wyglądała planeta Ziemia bez tego czynnika pseudo-żeńskiego w mężczyznach ? Pytanie do psychologa/socjologa/futurologa
Autorefleksja, przemyslenia socjologiczno-psychologiczne, autoswiadomosc, takie przeciwwstawienie sie zyciu na autopilocie sa zawsze cenne. Warto zastanowic sie-skad zainteresowanie akurat ta sfera i czasami nie tylko dokonywac refleksji, a zyc po prostu. Zgodze sie z Przedmowca, iz w Sieci istnieje wiele interesujacych forow zwiazanych z przedstawiona tematyka.

Anima i Animus u Junga są odniesieniem do filozoficznej duszy biologicznej i subtelnej. Za Jungiem trzeba by powtórzyć, że oba pierwiastki się uzupełniają. Nie wydaję mi się, aby świat sam w sobie tracił taką równowagę, a jedynie w ujęciu globalnym zauważamy zamianę ról pomiędzy kobietą, a mężczyzną. Zważając jednak na to, że pierwiastki te nie są definiowane przez przez płeć, a przez subiektywną naturę człowieka, tak "kobiecy mężczyzna" może spełnić się w rolach przypisywanym kulturowo kobietom i odwrotnie. "Męska kobieta" spełni się w rolach społecznie przypisywanym mężczyznom. Nadmierny stres i napięcia mogą rodzić się z braku akceptacji i świadomości o samych sobie, a możliwości jakie daję nam rozwój cyfryzajcji, technologi i równouprawnienia może wywierać presję nadmiernych oczekiwań ze względu na chęć utrzymania statusów społecznych i wygody. Zastanawia mnie jednak zwrot "pseudo-żeński".