Czego objawem może być zanik pożądania seksualnego?

1 odpowiedzi
Jestem kobietą. Mam 34 lata. 4 lata temu zanikło u mnie, bez żadnego powodu, pożądanie i czucie seksualne. Całkowicie. Czuję się prawie całkowicie znieczulona w tamtych rejonach. Ledwie czuję dotyk. Nie jestem w stanie osiągnąć orgazmu, czy choćby nawet fantazjować. Jakbym zmieniła się znowu w nie wiedzące nic o seksie dziecko. To jak próby myślenia o czymś, o czym się nie wie. Nie da się tego zrobić. Badania hormonalne wychodzą mi w normie. USG okolic miednicy także nie wykazało żadnych anomalii. Nie pijam alkoholu, nie zażywam żadnych leków, nie stosuję hormonalnej antykoncepcji, nie leczę się na nic. Niektórzy lekarze wmawiają mi, że to, co mi się dzieje, to "psychoza" i "paranoja". Ale psychotropy nie pomogły. W ogóle. Choć niektórzy lekarze obiecywali mi, że pomogą i choć szprycowałam się wysokimi dawkami przez ponad rok. Teraz nie biorę nic, bo wszystkie negatywne objawy seksualne się utrzymały. Co robić?
Szanowna Pani,
Utrata popędu seksualnego, określana w medycynie anglosaskiej jako "hypoactive sexual desire disorder (HSDD)", jest najczęściej występującą formą dysfunkcji seksualnej u kobiet w każdym wieku. Najnowsze badania wykazują, że prawie 1/3 kobiet w wieku 18-59 lat cierpi z powodu utraty zainteresowania seksem, przy czy problem nie całkiem dotyczy jedynie ich psychiki. W odróżnieniu od głównego problemu mężczyzn, zaburzeń erekcji, największy problem seksualny kobiet jest spowodowany kombinacją zarówno czynników psychicznych jak i fizycznych, których raczej nie można wyleczyć połykając tabletkę. Diagnostyka i leczenie powinny być kompleksowe i uwzględniać zarówno problemy w relacjach interpersonalnych jak i zagadnienia medyczne, w tym poziom testeronu i szereg innych uwarunkowań. Jak Pani widzi trudno tu o jednoznaczną odpowiedź i na pewno nie da się leczyć tego stanu korespondencyjnie. Ponieważ opisuje Pani swój problem jako odczuwalny także fizycznie, w sensie zaburzeń czucia w strefach erogennych, być może badanie przez doświadczonego neurologa może rzucić jakieś światło na organiczne źródło Pani dysfunkcji. Zaburzenia czucia mogą mieć źródło obwodowe, ale również mogą dotyczyć ośrodkowego układu nerwowego. Na pocieszenie mogę napisać, że prowadzone są coraz liczniejsze, dobrze zaplanowane badania naukowe, poszukujące rozwiązania Pani problemu. Przez firmy farmaceutyczne jest to postrzegane jako żródło potencjalnych wysokich przyszłych dochodów, co pozwala mieć nadzieję, że nie ustaną one w wysiłkach by osiągnąć rynkowy sukces na miarę twórców Viagry...
Z wyrazami szacunku,
CS