czas rozpoczęcia leczenia ortodontycznego po leczeniu kanałowym zęba

4 odpowiedzi
Dzień dobry.
Mam 28 lat. Chciałabym założyć aparat ortodontyczny. Jednak jestem w trakcie leczenia kanałowego lewej, górnej czwórki. Lekarz stomatolog powiedział mi, że jest stan zapalny przy wierzchołku korzenia, który się zmniejsza. Mam zrobić kontrolne zdjęcie rtg za 3 miesiące. Jeżeli zmiana się powiększy to trzeba będzie odciąć wierzchołek korzenia, a jeżeli nie skontrolować za pół roku.

Czy jest jakiś czas, ile powinnam zaczekać z założeniem aparatu w obu tych przypadkach?

Czy są jeszcze jakieś ważne pytania (poza tym, które zęby wyleczyć, czy są jakieś do wyrwania, rodzaj aparatu, czas leczenia i koszty, odstępy pomiędzy wizytami kontrolnymi), które powinnam zadać ortodoncie zanim zdecyduję się na leczenie?
dzień dobry, najlepiej udac sie na wizyte konsultacyjna do ortodonty, wspomina Pani o ew. ekstrakcjach jezeli bedzie taka koniecznosc to moze akurat dotyczyc to zeba ktory jest w trakcie leczenia kanalowego. Jesli nie to ortodonta odpowie Pani na pytania, które bardzo dobrze Pani opisała. Pozdrawiam.

Dobry wieczór,
po prawidłowo przeprowadzownym leczeniu endodontycznym, można założyć aparat ortodontyczny. Konieczne jest wykonanie zdjęcia radiologicznego i ocena danej zmiany zapalnej i wady zgryzu, aby ustalić prawidłowy plan leczenie z pełną diagnostyką stomatologiczno-ortodontyczną.
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Nie można planować leczenia przed wyjaśnieniem, jaki będzie ostatecznie stan tego zęba. Potem nie zakładałabym aparatu zaraz po zakończonym leczeniu, poczekałabym co najmniej 3 miesiące. Ale to tylko ogólne wskazania, wynikające z doświadczenia. Decyzję powinien podjąć lekarz leżący. Nie znając pani stanu zgryzu i rodzaju planowanego leczenia nie można pani doradzać, o co jeszcze pytać.
Witam!
W obu przypadkach odczekałabym przed leczeniem ortodontycznym minimum 6 miesięcy, szczególnie, jeśli konieczna będzie resekcja (obcięcie wierzchołka korzenia)- wówczas dobrze byłoby poradzić się dodatkowo chirurga wykonującego zabieg, ponieważ on najlepiej będzie wiedział, jaki był jego zakres. Po resekcji konieczne będą również kontrolne zdjęcia rtg.
Co do rozmowy z ortodontą, polecam wspólne omówienie szczegółów planu leczenia, aby nie było żadnych wątpliwości.
Pozdrawiam!