Cytolityczne zapalenie pochwy

4 odpowiedzi
Witam. Jestem z Bydgoszczy. Ponad 2 lata temu lekarz zdiagnozował u mnie cytolityczne zapalenie pochwy. Zgodnie z zaleceniami wykonałam płukanie z roztworu sody oczyszczonej ( 1-2 łyżki na 0,5 l cieplej wody)- odczułam ulgę już po pierwszej irygacji. Niedawno brałam antybiotyk i do tego probiotyIk oraz mycosyst 200 mg- 1 tabletkę przeciw ewentualnemu zakażeniu grzybiczemu po 5- dniowym leczeniu antybiotykiem. W połowie cyklu znowu wróciły objawy cytolitycznego zapalenia... Jak zawsze sięgnełam po roztwór sody, ale od jakiegoś czasu zaobserwowałam, że 1-2 dni po irygacji, odczuwam miejscowy świąd jakby lekkie podrażnienie od roztworu bez żadnego zaczerwienienia okolic intymnych, a objawy cytolitycznego mijają i nie rozkręcają się. Podczas pierwszego zachorowania na Cv i płukania roztworem sody nie odczuwałam tego świądu i roztwór dawał ulgę praktycznie z dnia na dzień. Taki świąd po irygacji nastąpił z czasem, bo raz po raz w niektórych miesiącach w połowie cyklu odczuwałam, że cytologiczne się odzywa i wystarczyło jedno - dwa płukania i było ok. Czy możliwe że roztwór sody zaczął mnie uczulać lub że już tak nie działa na bakterie kwasu mlekowego!? A może cytolityczne zapalenie ma tendencję do nawrotu i muszę cierpliwie dłuższy czas zastosować irygacje? A może to teraz Lactobacillos ( Leptothrix) czyli pałeczki Doderleina zmieniły formę i trzeba leczyć to argumentem lub doxycyliną? Do mojego lekarza jestem zarejestrowana dopiero za 1,5 miesiąca i nie wiem co teraz robić. Dolegliwości są znośne - czuję że roztwór sody działa ale jakby też swędzi gdy delikatnie wypływa - dzień lub dwa po irygacji. Zrobiłbym prywatnie badanie czystości pochwy żeby zbadać pod mikroskopem pałeczki Doderleina ale żadne laboratorium w Bydgoszczy w którym byłam nie spotkało się z tymi jednostkami chorobowymi i robią typowe badanie określające jedynie ilość psleczek kwasu mlekowego. Co robić? Czy ktoś leczył już nawracajace cytolityczne zapalenie pochwy?
Ja także przyjmuję w Bydgoszczy. Proponuję nie płukać pochwy lecz stosować Lactacyd intimed dopochwowo ( bez recepty ). Istotne jest aby wykonać posiew z wydzieliny z pochwy.

Witam. Płukanki płynami zasadowymi to broń obosieczna. Trzeba stosować z ostrożnością. Jednakże bez badania nic nie mogę poradzić. Pozdrawiam.
Szanowna Pani, rozumiem Pani zniecierpliwienie i irytację. Pałeczki kwasu mlekowego nadmiernie rozmnażające się i następowa ich liza doprowadza do odczuwania przez Panią dyskomfortu. Zwróciła Pani uwagę na to, iż objawy / jako następstwo / lizy komorek kw mlekowego zaczynają być odczuwalne w środku cyklu - a więc w chwili kiedy zmienia się odczyn pH pochwy. w związku z tym:
1.wykluczyć zmiany w macicy / polip, mieniak podśluzówkowy inne / może ma Pani założoną IUD? /
2. zacząć brać leki antykoncepcyjne - doprowadzają do zmiany odczynu pochwy poprzez zmianę "rozwoju" komórek endometrium
3. zmianę diety
4. dokładne wypracowanie postępowania możliwe po bardzo dokładnej analizie Pani zwyczaj kulinarnych, leków uczuleń i alergii
- korespondencyjnie będzie trudno - pozdrawiam artur mazur kalisz
Droga Pani fizjologicznym stanem pochwy jest jej kwaśne pH . Polecam preparat Abiofem - osiągalny bez recepty . Proszę nie demonizować znaczenia i nazwy ,, tego szczególnego zapalenia pochwy '' ... lub poprosić autora o jego wyjaśnienie . Pozdrawiam !