Ćwiczenia mięśni brzucha

5 odpowiedzi
Brzuch po operacji
W lutym tego roku miałem operację usunięcia zrostów jelitowych,rok wcześniej zabieg hemikolektomii prawostronnej.Po tych operacjach wygląd mojego brzucha jest kiepski,czuję się z tym bardzo niekomfortowo.Czy po takich operacjach mogę zacząć ćwiczyć brzuch,tak aby wzmocnić jego mięśnie i poprawić jego wygląd(np.brzuszki,pompki),czy może jednak takie ćwiczenia są za bardzo obciążające dla osłabionego brzucha i mogą wywołać jakieś powikłania,jak np.przepuklina w miejscu cięć?

prof. dr hab. n. med. Dariusz Patrzałek
Chirurg, Chirurg naczyniowy, Transplantolog
Wrocław
Ćwiczyć można ale:
- czas od ostatniej operacji?
- stopień zagojenia i rozmiar oraz lokalizacja blizny
Wniosek: porozmawiać z chirurgiem który operował
Skonsultować ćwiczenia z trenerem fizjoterapeutą

Bardzo dziękuję za informację.Ostatnia operacja była w lutym tego roku.Oczywiście wszystko jest w 100% zagojone.Pierwsza operacja(hemikolektomia prawostronna)w 2015 roku-kilkunasto centymetrowa blizna po prawej części brzucha,druga operacja(usunięcie zrostów jelitowych i drenaż ropnia ściany brzucha)w lutym tego roku-około 15-centymetrowe cięcie po środku brzucha wzdłuż.
Jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc
Można ćwiczyć stopniowo wzmacniajac obciażenia

Zgadzam z niniejszą odpowiedzią: "Wniosek: porozmawiać z chirurgiem który operował. Skonsultować ćwiczenia z trenerem fizjoterapeutą."
Przychylam się do zacytowanej opinii prof D.Pietrzaka.
Witam,
nie widzę przeciwwskazań do rozpoczęcia ćwiczeń. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski
można ćwiczyć.