Cukrzyca ciążowa czy stan przedcukrzycowy???

4 odpowiedzi
Witam, mam 38 lat, jestem w ciązy(16 tc),wzrost: 170 cm, waga: 103 kg... ze względu na podwyższoną glukozę na czczo, zrobiłam test obciążenia glukozą 75 mg, wyniki są następujące: glu. na czczo: 102,5 mg/dl, po 1h: 90,6 mg/dl, po 2h: 98 mg/dl.( od kilku lat poziom glukozy we krwi mam zawsze "na granicy", czyli w okolicy 99 - 103mg/dl) W poprzednich dwóch ciążach nie miałam problemów z glukozą. Pozostałe wyniki: tsh: 0,947 uIU/ml, ft4: 1,38 ng/dl. ciśnienie tętnicze w normie. Czuję się dobrze, jestem trochę senna ale lekarz tłumaczy to raczej ciążą. Na tym etapie ciąży dziecko rozwija się prawidłowo. W związku z powyższym lekarz prowadzący ciążę zalecil unikanie cukrów, przejście na dietę i za jakiś czas powtórzenie testu obciązenia glukozą...Czy to wystarczy, czy powinnam udać się na wizytę do specjalisty? Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam
Wynik na czczo świadczy o cukrzycy ciężarnych. Powtarzanie testu nie jest potrzebne. Konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety, prowadzenie samokontroli glukometrem i ewentualnie leczenie farmakologiczne - w tym celu wskazana jest wizyta u diabetologa.

Witam. Poziom glukozy na czczo świadczy o cukrzycy ciążowej. Powtarzanie więc testu tolerancji glukozy jest bez sensu. Wskazana natomiast pilna kinsultacja diabetologiczna.
Glikemia w ciąży na czczo do 92 mg/dl- powyżej to cukrzyca ciążowa. wymaga leczenia. Nie trzeba powtarzać testu
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, Pani poziom glukozy na czczo spełnia kryteria rozpoznania cukrzycy ciążowej. Nie ma Pani wskazań do powtarzania testu obciążenia glukozą w ciąży!!! Test obciążenia glukozą należy powtórzyć dopiero w 6-12 tygodni po rozwiązaniu. W tym momencie konieczne jest wdrożenie odpowiedniej diety, jaką zaleca się w cukrzycy ciążowej, oraz samokontrola glikemii na glukometrze na czczo i 60min po posiłkach. Konieczna jest więc konsultacja diabetologiczna! Pozdrawiam