Co zrobić w przypadku powiększonego języka?

4 odpowiedzi
Witam,
Mam problem z językiem. Pod koniec grudnia miałem bardzo męczący kaszel, na tyle męczący, że przez dwie noce z rzędu nie mogłem zasnąć nawet na minutę. Brałem wtedy cholinex, strepsils, syropy na kaszel suchy i przechodziło tylko na kilka minut (później znowu to samo). Nie ukrywam, że tabletki typu cholinex brałem w większych dawkach, bo kaszel był tak męczący, że miałem wrażenie, że mi płuca wyrwie. Po pewnym czasie kaszel zniknął i po tym zaczął się mój problem z językiem (na początku stycznia). Język jest tak jakby grubszy i większy (dłuższy) mówiąc wprost spuchnięty. Potrafię dotknąć językiem bez najmniejszych problemów języczka podniebiennego co wcześniej nie potrafiłem. Mam wrażenie, że migdałki są większe i ogólnie zaczerwienione, jak i samo gardło. Ogólnie mnie to nie boli, ale przeszkadza mi to, że język w stanie spoczynku leży na dolnych zębach co wcześniej nie miało miejsca. Myślałem, że jest to tylko chwilowe, ale problem nie chce zniknąć.

Druga sprawa również związana z językiem jest taka, że, zanim mi „”spuchnął„” czyli kilka lat wstecz, na języku zauważyłem pojawiający się biały nalot oraz pęcherze. Do dziś mam ten problem. Najbardziej biały nalot widać zaraz po umyciu zębów (czy to spowodowane pastą do zębów nie mam pojęcia). Szczotkuję ten język i nalot znika, ale następnego dnia wieczorem po ponownym myciu zębów znowu muszę szczotkować i tak jest codziennie. W czym tkwi problem jeśli chodzi o nalot i czy te pęcherze można usunąć?

Ostatni problem również zauważony kilka lat wstecz jest z gardłem. Uczucie „”kluchy w gardle„”. Otóż nie miałem problemu z przełykaniem jedzenia typu mięso, surówki czy ziemniaki, ale problem był z tabletkami. Problem w tym, że miałem wrażenie, że cała ta tabletka przemieszcza mi się w gardle raz w dół (po przełknięciu śliny) raz w górę. Teraz nie mam z tym, aż takiego problemu (uczucie „”kluchy w gardle„”), ale tabletek dawno nie zażywałem, więc ciężko mi na ten temat coś stwierdzić.

Jeśli coś pomoże to jestem osobą, która pali papierosy regularnie oraz nosi aparat ortodontyczny 1.5 roku. Przepraszam, za tak długi tekst, ale liczę na każdą fachową opinię. Za wszystko z góry dziękuje.

Pozdrawiam.
Witam
Proszę spróbować zastosować Daktarin oral żel miejscowo na język 3-4x dziennie
pozdr
Stanisław Nitek

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie!
W tym przypadku trudno o jednoznaczną diagnozę.
Konieczna kompleksowa ocena larygologiczna uzupełniona o badania dodatkowe?
Odnośnie odczucia kluchy w gardle/przełyku- może wiązać się z tzw. zwiększonym czynnościowym napięciem mięśnia pierścienno-gardłowego?z suchym zanikowym nieżytem błony śluzowej - Kserostomią - suchośc błony śluzowej, refluksem przełykowo-gardłowym?
Należy spożywać około 2-2,5 l płynów niegazowanych, unikać pikantnych potraw oraz produktów mogących być przyczynną refluksu żołądkowo-przełykowo-gardłowego.
Konieczna wydaje się ocena kliniczna uzupełniona o ewentulane badanie Endoskopowe górnych dróg oddechowych oraz górnego odcinka drogi pokarmowej, USG tarczycy, pobranie materiału do badania mikrobiologicznego?
W przypadku pytań wątpliwości służę pomocą!
Pozdrawiam.

Opisywane dolegliwości mogą być powodowane przez infekcje grzybicze. Mogą na to wskazywać szczególnie białe naloty na języku. Myślę, że dużo do diagnostyki może wnieść wykonanie wymazu ( badania mikrobiologicznego).
Jeśli chodzi o uczucie kluski bądź przeszkody w gardle, jak również zaburzenia połykania ( tzw. dysfagia) to są to objawy, które wymagają badania laryngologicznego oraz diagnostyki gastrologicznej. Przyczyny takich objawów mogą być bardzo różne- m.in. uchyłki gardła i przełyku, zwężenia przełyku, refluks żołądkowo-przełykowy, torbiele gardła i języka, przewlekle zapalenie gardła, nowotwory gardła itd.
Zachęcam do wizyty u lekarza rodzinnego, a następnie odwiedzenie laryngologa.

Z nieukrywanym żalem stwierdzam, że bez wizyty nic nie mogę poradzić. Proszę kupić Eludril w aptece i płukać gardło i jamę ustną 2 x dziennie po 15ml

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.