Co znaczy grupa krwi

5 odpowiedzi
Dzień dobry. Chciałbym się dowiedzieć co znaczy grupa krwi A RhD + (dodatni )
Jest to grupa najbardziej typowa w naszej populacji, z dodatnim antygenem powierzchniowym na krwince czerwonej typu A oraz obecnym czynnikiem Rh.

Dzień dobry, dzięki oznaczeniu grupy krwi w sytuacjach wymagających przetoczenia preparatów krwiopochodnych możemy przetoczyć preparaty zgodne grupowo tzn takie, które nie wywołają reakcji z krwią biorcy. Więcej na ten temat znajduje sie na wikipiedii.

Pozdrawiam
Wyróżniamy kilka grup krwi, a A Rh + to jedna z najczęstszych.
Każdy z nas ma krew należącą do jednej z grup: A, albo B, albo AB lub 0, następnie w każdej z tych grup dodatkowo występuje albo nie: czynnik Rh. Jeżeli występuje to się mówi Rh+ ( dodatni ) a jeśli nie występuje to Rh - ( ujemny ). Pan ma krew należącą do grupy A z czynnikiem Rh, taką właśnie cechę ma Pańska krew.
pozdrawiam Czesław Drozd
Grupa krwi to określenie antygenów na krwinkach czerwonych. Wyróżnia się różne układy. Główny to AB0, który jest najważniejszym. Grupa A oznacza, że krwinki u danej osoby posiadają na swojej powierzchni antygeny A. Natomiast RH + określa (w uproszczeniu) obecność (+) lub brak antygenu D. Dodatkowo każda z grup krwi charakteryzuje się obecnością/ brakiem różnych przeciwciał. W przypadku A będą to przeciwciała anty-B.
Obrazowo mówiąc grupa krwi mówi o tym jak wyglądają krwinki i pośrednio jakie przeciwciała znajdują się w naszym osoczu. Są to ważne informacje przy przetaczaniu składników krwi.