co wtym przypadku nailepiei zrobiyć.czekam na porade.

6 odpowiedzi
biopsja piersi.opis.zmiana podeirzana z brodawkowatymi rozrostami 'uwagę zwracaią b .liczne komórki olbrzymie typu osteoklasta,jeszli ktosz może mi wyiaszniycz co to znaczy .bardzo dziękuie.żonama skierowanje do chiruga.czy to dobże.tampo usunieci zmiany ma miecz zrobione badanie h-p .czekam na odpowiecz,bardzo dziekuie.
Dzień dobry,

Jeśli pacjentka miała biopsję gruboigłową i to jest opis tej biopsji to należy wyciąć zmianę w całości i wysłać do badania hist-pat. Jeśli zmiana jest niebadalna to należy wykonać lokalizację czyli zaznaczyć miejsce podejrzane pod USG lub mammografią .

Dr med. Grzegorz Szczęśniak

Moim zdaniem skierowanie do chirurga i badanie histopatologiczne zmiany w piersi są prawidłowe
Komórki "typu osteoklasta" - nie maja charakteru nowotworowego; żona powinna zgłosić się do chirurga onkologa - zadecyduje o dalszym postępowaniu - najpewniej usunie zmianę z badaniem histopatologicznym, które wyjaśni dokładnie rodzaj guzka;
Guzek w piersi najpewniej jest łagodny i niegrozny,ale ostateczna diagnoza będzie po jego usunięciu i wyniku histopatologicznym. Osteoklasty są komórkami typowo wystepującymi w kościach, więc ich obecność jest bardzo nietypowa w piersi.Taka sytuacja może sie jednak zdarzyć w guzkach tzw hamartomach, które są zaburzeniami w rozwoju embrionalnym człowieka i powodują występowanie pewnych tkanek w miejscach nietypowych.
Zmiany te po usunięciu chirurgicznym nie sprawiają więcej problemów.
Szanowni Państwo,

Przed interwencją chirurgiczną Pacjentka powinna mieć przeprowadzoną dokładną diagnostykę: mammografię i USG piersi. Wynik biopsji jest niejednoznaczny, rozumiem, że była to biopsja cienkoigłowa. Jeżeli tak, to należy wykonać biopsję gruboigłową z oceną histopatologiczną preparatu i na podstawie wszystkich zebranych danych podjąć decyzję o sposobie leczenia. Cała ta diagnostyka nie powinna potrwać dłużej niż 2-3 tygodnie, a tylko tak można wybrać najlepsze rozwiązania terapeutyczne.

Życzę szybkiego wyjaśnienia sprawy i pomyślnego leczenia.

Dr n. med. Michał Lewandowicz
Dla mnie jest to zbyt mało informacji, by jednocześnie coś zaplanować i radzić.
Ale oczywiście badanie histopatologicznie faktycznie najpewniej powinno być wykonane.