Co to moze byc za przyczyna i gdzie z tym iść?

11 odpowiedzi
Witam.Moj tata ma 59 lat i w styczniu 2017 miał koronografię i lekarze stwierdzili chorobę niedokrwienną serca.Ma leki na obniżenie ciśnienia i rozrzedzające.Od tego czasu czuje sie jeszcze gorzej bo oprócz bólu w klatce piersiowej i bolów głowy doszedł ból pleców,nieustanne trzepotanie w gardle i sercu,suchośc w gardle,odbjianie,pęknięty język i zapalenie oka.Kardiolog u którego miał prywatną wizyte stwierdził że serce ma zdrowe.Miał badanie wysiłkowe ktore wyszło dobrze i nie ma duszności Lezał w 4 szpitalach,duzo badań zrobionych i nikt nie zna przyczyny.Ma oprócz choroby niedokrwiennej serca( coraz częsciej się zastanawiamy czy to na pewno dobra diagnoza bo leki nic nie dają nawet nitrogliceryna) ma dnę moczanową na którą leczy się od 30 lat,zwyrodnienie kręgosłupa lędżwiowego i piersiowego.Bierze leki na ciśnienie i ma często po nich za niskie ciśnienie.
Nie mogę udzielić rzeczowej odpowiedzi bez zapoznania się z dokumentacją lekarską i zbadania pacjenta.Przyczyn bólu w klatce piersiowej jest wiele i nie zawsze są to bóle sercowe. Pozdrawiam.

Muszę przyznać, ze opis jest mocno chaotyczny. Nie ma czegoś takiego jak leki "rozrzedzające" - niby co mają "rozrzedzać" ? Istnieją leki przeciwpłytkowe (na przykład kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna, a także clopidogrel czyli Plavix, i preparaty o innych nazwach, ale tak samo działające. Sa też tak zwane antykoagulanty, wśród któoorych wyróżnia sie "stare" preparaty (ale bardzo skuteczne) takie jak warfaryna i acenokumarol, a także nowe antykoagulanty (Pradaxa, Xarelto, Eliquis) które nie wymagają oznaczania wskaźnika INR. To wszystko trzeba uzgodnić z kardiologiem, nie można leczyć na odległość. Ból w klatce piersiowej, pleców - może być skutkiem zwyrodnienia kręgosłupa. Pęknięty język, "trzepotanie w gardle" i suchość pozostawiam bez odpowiedzi, ponieważ w sumie nie wiem o co chodzi. Te wszystkie dolegliwości powinien ocenić lekarz rodzinny, a potem odpowiednio pokierować.
Sprawa jest zbyt złożona, żebym mógł cokolwiek doradzić na odległość. Konieczna jest rozmowa z pacjentem (czyli tzw. zebranie wywiadów) w celu doprecyzowania, jakie to dokładnie są dolegliwości, przejrzenie wyników badań, bo dopiero wtedy bezie można ukierunkować dalsze postępowanie.
Jeżeli w wyniku koronarografii stwierdzono zmiany miażdżycowe w tętnicach wieńcowych to Tata ma chorobę wieńcową i powinien być leczony aspiryną i lekiem obniżającym cholesterol. Jeżeli jest niskie ciśnienie należy obniżyć dawki leków hipotensyjnych. Objawy suchości w gardle i odbijania mogą być po lekach, ale sugeruję wykonanie gastroskopii.
Dzień dobry! Na wstępie przepraszam za tak późną odpowiedź, pytanie spłynęło do mnie z serwisu Znany Lekarz dopiero dziś. Zbyt dużo znaków zapytania, by odpowiedzieć merytorycznie na pytanie. Trzeba by przede wszystkim porozmawiać bezpośrednio z pacjentem, przeprowadzić badanie lekarskie, przeanalizować wyniki dotychczas wykonanych badań oraz znać dokładnie leki, które pacjent zażywa - część objawów może stanowić ich działania niepożądane.
Część objawów prawdopodobnie wynika ze zmian w kręgosłupie, część to może być działanie niepożądane leków, a część może mieć inną przyczynę. Zapraszam na wizytę to zweryfikujemy moje przypuszczenia. Proponuję też odwiedzić dentystę, rozpocząć rehabilitację kręgosłupa.
Witam, trudno postawić diagnozę bez badania fizykalnego i zobaczenia pełnej dokumentacji pacjenta. Za przyczynę przedstawionych wyżej dolegliwości może odpowiadać refluks żołądkowo-przełykowy. Proponuję spróbować jakiś dobry lek osłonowy na żołądek np Emanera 20mg 1x1. Dolegliwości bólowe w klatce piersiowej także może dawać choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa piersiowego. Pozdrawiam
Dzień Dobry
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że niestety nie ma możliwości zdiagnozowania pacjenta przez internet bez rzetelnie zebranego wywiadu, badania fizykalnego oraz zapoznania się z dotychczasową historią choroby. Na podstawie przedstawionych przez Pana informacji chciałbym zwrócić uwagę na kilka kwestii:
1) U Pana Taty wykonano koronarografię i rozpoznano chorobę wieńcową - czy podczas tego zabiegu implantowano jakieś stenty do tętnic wieńcowych?
2) Czy wspomniane objawy tj uczucie suchości w jamie ustnej, pęknięty język, zapalenie oka pojawiły się po jakiejś zmianie w farmakoterapii? (może być to efekt uboczny stosowanych leków)
3) Brak danych na temat charakteru bólu w klatce piersiowej - czy jest on związany z wysiłkiem? ma charakter kłucia, pieczenia, a może jest to wrażenie ucisku w klatce piersiowej? - odpowiedzi na te pytania mają kluczowe znaczenie, ponieważ z racji rozpoznanej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa bóle w klatce piersiowej niekoniecznie muszą być związane z chorobą serca
4) zbyt niskie ciśnienie - to określenie mało precyzyjne. Jeżeli Pana Tata nie choruje na cukrzycę docelowe wartości ciśnienia tętniczego to < 140/90 mmHg. Jeżeli Tata źle się czuje przy ciśnieniu np 100/60 to należy zastanowić się nad zmianą farmakoterapii i utrzymywaniu wartości ciśnienia bliżej wartości 140/90

Pozdrawiam

Michał Kozłowski
Niestety bez zbadania pacjenta oraz bez dogłębnej analizy całości dokumentacji medycznej nie można jednoznacznie określić przyczyn złego stanu zdrowia.....zapraszam na konsultację...postaramy się pomóc...
Trudno odpowiedzieć na to pytanie bez zrobienia dokładnych badań i zapoznania sie z dokumentacją. Przyczyn takich objawów moze byc bardzo dużo i bardzo różne.
brakuje mi pytania w tej wypowiedzi. Pewnie byłoby - co dalej.
Nie umiem jednoznacznie wypowiedzieć się na temat choroby serca. Musiałbym wgryźć się w dokumentację medyczną. Rzeczywiście inna choroba jest niewykluczona. Żeby pomóc tacie obawiam się, że trzeba go zobaczyć, przeczytać dokładnie dokumentację i zastanowić się nad dalszą diagnostyką. Ponieważ Pani/Pan pisze, że już badało go wielu lekarzy to na pewno sprawa nie jest prosta, choć z drugiej strony na pewno jest wytłumaczenie kliniczne dla tych dolegliwości. Zdaję sobie sprawę, że jestem w Warszawie, a Państwo w Częstochowie, gdzie na marginesie jest wielu fantastycznych lekarzy, ale jeżeli chcielibyście się Państwo skonsultować ze mną zapraszam serdecznie. Nie wiem czy pomogę, ale włożę całe serce i chęci w próbę rozwiązania problemu