Co robić przy krótkowzroczności ?

3 odpowiedzi
Mam 16 lat. Moja wada przy krótkowzroczności wynosi -0,75 na dwa oka . Czy jestem zmuszona nosić ciągle okulary ? I czy jest szansa aby wada stanęła w miejscu? bo wiem,ze niestety nie można jej wyleczyć całkowicie ,tylko operacyjnie .
Dzień dobry
Z moich wieloletnich obserwacji wynika ,że krótkowzroczność stała się chorobą cywilizacyjną ludzi młodych. Godziny spędzone przy urządzeniach elektronicznych ( komputery, laptopy telefony komórkowe) żle wpływają na oczy. Stąd moja sugestia aby ograniczyć do minimum kontakt z ww urządzeniami. Istotnym czynnikiem jest również stres, stąd warto zgłosić się do okulisty aby zleciłem odpowiednie ćwiczenia relaksacyjne dla oczu.
Alicja Błażej -Waśkiewicz

Dzień dobry,
Do momentu usabilizowania wady wzroku proponuje nosić okulary lub soczewki kontaktowe. Niestety nie ma leczenia na zachamowaniu postępującej krótkowzroczności ale pełna korekcja wady wzroku (zwłaszcza w soczewkach kontaktowych ) zmniejsza ryzyko progresji wady. Aby zmniejszyć ryzyko progresji proponuje jak najmniej patrzeć w bliz a gdy jest to nieuniknione - należy robić przerwy by spojrzeć w dal. Zaleca się również spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu. W momencie ustabilizowania wady wzroku (zwykle ok18-21 roku życia )jest możliwość wykonania zabiegu laserowej korekcji wady wzroku.
Serdecznie pozdrawiam
Czy badanie było wykonywane z kroplami rozszerzającymi źrenice (Tropicamid)? Jesli badanie wykonane było w ten sposób to szansa ze sie cofnie jest minimalna. WAda bedzie raczej postępować, ale raczej nie powinny być to duże zmiany. Wada ustabilizuje sie ok 21-24 roku zycia. Jak często powinna pani nosić okulary powinien powiedzieć okulista podczas wizyty, przy takich niewielkich wadach raczej używa sie korekcji w razie potrzeby, do dali kiedy potrzebne jest lepsze widzenie np. Kino, tablica w szkole, prowadzenie samochodu itp.