co robic jak pan radzi

1 odpowiedzi
w styczniu 2013r wszczepiono mi stengraft do aorty brzusznej typu Zenith wszystko bylo dobrze ale w 2016r podczas badania ultrasonografi nie uzyskano pawidlowego przeplywu w aorcie brzusznej ponizej odejscia tetnic nerkowych a wystapilprawidlowy tetnic udowych.TK pokazalo zwezenie tetnicy podkolanowej prawej ok 70% swiatla przeplywu. Poza tym tetnice KD bez poszerzen oraz istotntch zwężeń światla . Panie doktorze czy czeka mie klasyczna operacja czy istniej inna forma udrżnienia proszę o informacje. DZIEKUJE
Jak rozumiem, w USG Doppler nie uwidoczniono przepływu w stentgrafcie, ale tomografia komputerowa tego nie potwierdziła. USG Doppler jest dobrą i bezpieczną metodą kontroli po wewnątrznaczyniowej operacji tętniaka aorty brzusznej, ale jest to metoda dość wymagająca, jak przygotowania chorego do badania, tak i doświadczenia lekarza w interpretacji obrazów po operacji tętniaka. Proponuję wykonywać takie badania w ośrodkach, wykonujących takie badania na codzień. Najważniejszą informacją z badań kontrolnych jest średnica tętniaka, oraz obecność ew. przecieków krwi do worka tętniaka. Angio tomografia komputerowa jest metodą dokładniejszą, ale niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia nerek po podaniu kontrastu oraz skutki promieniowania, dlatego obecnie jest wykonywana w przypadkach wątpliwości diagnostycznych w USG Doppler. Ponadto jest to badanie, które uwiecznia obraz w jednym momencie, a nie daje poglądu na prędkości i inne cechy przepływu, jak w USG Doppler. Jeśli ma Pan/Pani taką chęć, mogę zobaczyć obrazy tomografii komputerowej i na podstawie dokumentacji porównać ze stanem wyjściowym. Postaram się pomóc.
Co dotyczy zwężenia tętnicy podkolanowej, jest to zupełnie inny problem, raczej nie związany ze stentgraftem. W kwalifikacji do ew. leczenia kierujemy się obrazem klinicznym, dolegliwościami, jak również badaniami obrazowymi. Możemy ten problem również omówić. Proszę się nie martwić. Do tego, żebym się wypowiedział na temat pytania, brakuje mi dokładniejszych informacji, dlatego proponuje kontakt telefoniczny (dostępny na mojej stronie internetowej), albo zapraszam na wizytę do jednej z przychodni, w których przyjmuję.

Z poważaniem
Bohdan Solonynko