Co powinnam zrobić w przypadku niskiej ferrytyna i toksoplazmy u dziecka?

4 odpowiedzi
Witam, jestem mamą trzylatka, straszny nie jadek. Od półtora roku walczymy o każdy kęs jedzenia, ostatnio mieliśmy robione wszystkie wyniki, w których wyszła toksoplazmoza i w wymazie z krwi ferrytyna bardzo niska, lekarze nic z tym nie robią, ale mnie się wydaje, że coś jednak powinnam zrobić, Dlatego szukam i tutaj pomocy.
Witam,
Obniżenie ferrytyny może być związane z niedoborem żelazo, co zapewne jest kwestią niewłaściwej diety. Co do toksoplazmozy to trochę nieprecyzyjnie się Pani wyraziła- opisywany wynik może być dowodem na przebycie tej infekcji ( często jest ona bezobjawowa), ale nie ma to związku z apetytem. Może trzeba zmienić nawyki żywieniowe, zrezygnować np. ze słodkich napojów, zwiększyć wysiłek fizyczny, szczególnie na świeżym powietrzu. Przyczyn osłabienia apetytu jest wiele i trudno mi coś więcej poradzić nie badając malucha i nie znając jego historii zdrowotnej.
Pozdrawiam,
Anna Ratajczak

Prosze zrobic badanie kał na jaja pasozytow i cystylambli
Niestety, wychowywanie niejadka jest trudne, szczególnie jeżeli w badaniach laboratoryjnych są nieprawidłowości. Pozytywny wynik kw. zakażenia toksoplazmozą nie jest miłą sytuacją, ale wcale nie musi oznaczać patologii. Zbadanie chłopca oraz podstawowy wywiad w większości przypadków odpowiada na pytanie czy należy się tym problemem przejmować. Samo oznaczenie ferrytyny to za mało, szczególnie jeżeli jest to niejadek. U takiego chorego należy sprawdzić morfologię i Fe ( na czczo), aby wykluczyć niedokrwistość wynikającą z niedoboru żelaza.
Problem niechęci do jedzenia, prawdopodobnie wynika z zaburzeń zachowania, a nie z innej przyczyny, ale lekarz powinien upewnić się, czy nie wynika z np. z nasilonego refluksu żołądkowo-przełykowego, zaparcia itp. Wykrycie innych nieprawidłowości mogą także być przyczyną niskiej ferrytyny, a reakcja na leczenie niedokrwistości nie musi być prawidłowa.
Niechęcią do jedzenia, szczególnie taką, która zaczyna tworzyć problemy zdrowotne zajmuje się Poradnia Zaburzeń Karmienia w Centrum Zdrowia Dziecka.
Nie mogę wydawać konkretnych zaleceń nie badając i nie widząc dziecka. Rzeczywiście konieczne jest dalsze postępowanie. Zapraszam na wizytę.