co powinnam zrobić?

4 odpowiedzi
Mam 20 lat, bardzo boli mnie od 2 lat kregolup nie moge podnosic nic ciezkiego, czase nie moge sie schylac. juz 2krotnie musialam przyjmowac zastrzyki i lezalam przez kilka dni w lozku. Trace czucie w nogach, dretwieja mi konczyny. na wlasna reke wykonalam MR odcinka ledzwiowego. czytam tam o "utracie wysokosci dysku l5-s1 >50 procent . dodatkowo:
th11-12 wypuklina modelujaca worek oponowy, zmniejszenie reerwy plynowej
l1-l2 cent-lewob ypuklina dyskowa modelujaca worek oponowy, zwza otwor mk, leostronny konflikt z nerwem rdzeniowym l1 mozliwy l2-3 tylne okrezne uwypklenie tpu bulding,, otwory m zwezone obustronnie do zmin zwyrodnieniowych w stawac. l3-4 centr lewob wypuklina dyskowa zweza wraz z zmanami zwyrodnieniowymi lewy otwor mk, gdzie dochodzi do modelowania new. rdzen. l3prawy otwor zwezony do zmian zwyrodn.
l4-5 otwory mk zwezone wrie do zian zwyrodnieniowych w stawah mk. centralna wypuklina o typi protuzji uciska worek oponowy, m cechy szkodzenia pierscienia wloknistego, zweza kanal kregowy o ok 50 rocent, wysaje do analu kregowego na ok 7mm, zweza obstronnie zachylki boczn konfliktujac najpewniej z nerwami rdzeniowymi obustronnie.
l5-s1 centr wypuklina o typie protuacji moluje worek oponowy, uciska prawy nerw rdzeniowy s1, wzeza prawy otwor mk, wystepuje d kanalu kregowe o na ok 9 mm. obustronn zmiany zwyrodnienowe w stawach zwezaja owory mk.
CO MAM ZROBIC?
Szanowna Pani,
konieczna jest konsultacja neurologiczna. Jeżeli badający neurolog nie znajdzie niepokojących objawów neurologicznych, czego Pani życzę, to należy znaleźć w swojej okolicy terapeutę, który zajmuje się chorobami kręgosłupa. Wielokrotnie w korespondencji z Państwem podawałem nazwy metod, które polecam (McKenzie itp). Zatem jeżeli jest Pani ciekawa, które z nich ja preferuję proszę je znaleźć.
Natomiast druga kwestia, to wyjaśnienie powodów słabej kondycji Pani krążków międzykręgowych. Zakładam, że nie jest Pani atletką, która przez kilka godzin dziennie ,,przerzucała" duże ciężary, a dopiero ostatnio ,,nie może Pani podnosić niczego ciężkiego"? Tę sprawę - jest to jakaś forma elastopatii - powinien wyjaśnić reumatolog.
dr Andrzej Żytkowski

Przede wszystkim zgłosić się do poradni neurologicznej na dokładne badanie i ustalenie dalszego postępowania. Wynik badania MRI wskazuje, że mimo młodego wieku mamy do czynienia z zaawansowanym zwyrodnieniem stawów kręgosłupa. Myślę, że konieczna jest przede wszystkim ciągła rehabilitacja pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz
Wywiad i wynik badania MR jest bardzo niepokojący. Szukałbym pomocy neurochirurga lub ortopedy specjalizującego się w operacjach na kręgosłupie. To nie jest schorzenie pediatryczne, ale myślę, że nie znajdzie się lekarz, który takie objawy zignoruje. Obniżenie wysokości kręgu może świadczyć od złamaniu kompresyjnym - wynik urazu, osteoporozy (przyjmowane steroidy?) lub choroby zwyrodnieniowej. Objawy drętwienia i braku czucia to wynik ucisku na rdzeń kręgowy, nie liczyłbym, że ustąpi on samoistnie, objawy przejściowo tak, ale pewnie wrócą jeszcze gorsze. Sugerują kontakt ze specjalistą - neurolog/neurochirurg/ortopeda
Odpowiadam na pytania z zakresu pediatrii i gastroenterologii.