Co oznacza W badanej surowicy krwi stwierdzono obecność przeciwciał przeciwjądrowych.

5 odpowiedzi
W badanej surowicy krwi stwierdzono obecność przeciwciał przeciwjądrowych. Co to oznacza??? czy miało to wpływ na to że miałam puste jajko płodowe.?
Witam, przeciwciała przeciwjądrowe mają znaczenie w rozpoznawaniu chorób tkanki łącznej, takich jak np. toczeń czy twardzina. Podwyższone miano może być również w ciąży, chorobach wątroby, skóry, chorobach pasożytniczych itd. Nie mają wówczas żadnego znaczenia diagnostycznego. Nie mają również wpływu na powstanie pustego jaja płodowego. Pozdrawiam

JEST to objaw laboratoryjny choroby autoimmunologicznej-mogła ona spowodować obumarcie ciąży czyli puste jajo płodowe, trzeba to skonsultować z lekarzem immunologiem lub reumatologiem
Szanowna pani oznacza to że immunologicznie są u pani związki które mogą powodować poronienie nie znam literatury które potwierdzałyby że takie same związki mogą blokować powstanie zawiązka płodu to jest jeszcze w fazie badań A to są dwa różne problemy brak powstania zawiązka płodu to jedno natomiast inicjację i dokonania poronienie to drugie Puste jajo płodowe w efekcie da poronienie ale na etapie tworzenia zawiązka płodu czy wpływ na to miały przeciwciała przeciwjądrowe Nie potrafię pani tego odporna to pytanie odpowiedzieć z szacunkiem Artur Mazur Kalisz
Witam,
W takiej sytuacji należy wykluczyć choroby autoimmunologiczne, które czasami mogą powodować poronienia.
z poważaniem
T. Łabiak
Przeciwciała p-jądrowe świadczą o zaburzeniach autoimmunologicznych, czyli atakowaniu własnego organizmu przez "zbuntowane" nieprawidłowe przeciwciała. W aspekcie ciąży, a zwłaszcza przebytego poronienia ma to znaczenie, gdyż takie przeciwciała uszkadzają również zarodek. Należy rozszerzyć diagnostykę o inne przeciwciała; przeciw tarczycy: a-TPO, a-TG ., TR-Ab a także inne p-ciała reumatoidalne i antykoagulant tocznia. W czasie kolejnej ciąży do rozważenia podawanie Heparyny (Clexane) i sterydów. (Encorton)