Co należy zrobić jak wykryto guzki na płucach?

2 odpowiedzi
Podczas rutynowych badań okresowych w pracy, po rtg stwierdzono jakieś zagęszczenie na płucu, zostałem skierowany na tomografię klatki ( ale bez kontrastu) na opisie z tK stwierdzono obwodowo widoczny miękki 9 mm guzek plamisty na PP zmiana niejednoznaczna, ślad rozedmy środkowej części zrazika w szczycie PP. DO tego dobrze wysycony ( pozapalny) guzek w szczelinie poziomej pp ok 3mm oraz podobny w szczelinie skośnej PL. I teraz moje pytanie do Pani doktor czy trzeba na ten 9 mm guzek robić coś czy po prostu wedle zalecenia dwóch pulmonologów z którymi się konsultowałem obserwować ( jeden zalecił wizytę za rok, drugi RTG za 3 miesiące i Powtórzyć TK KP za 6 miesięcy. Osobiście się trochę (...) martwię tym 9 mm plamistym miękkim guzkiem i sam nie wiem czy perspektywa wizyty za rok czy nawet za 3 miesiące RTG nie będzie "działaniem" zbyt późnym. Bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam
ja też uważam, że wskazana jest kontrola TK za kilka miesięcy

Kontrola TK klatki piersiowej za 3 m-ce, a wcześniej OB i RTG klaki piersiowej za 1 m-c.