Co może powodować ciągle zatkany nos?

5 odpowiedzi
Witam,Od jakiegoś czasu borykam się z problemem zatkanej lub przytkanej jednej z dziurek w nosie (raz jedna raz druga). Lekarz laryngolog przepisał mi nasodrill i ponanosił, jednaka nie pomogło. Zostałem skierowany na operacje (prostowanie przegrody i zmniejszanie małżowin). Jestem już 2,5 miesiąca po operacji, ale nadal mam czasem jedną dziurkę znacznie mniej drożną niż druga (raz jedna raz druga). Objawy ustępują np. przy wysiłku itp. lub gdy jestem na dworze. Nos jest przytkany każdego ranka, jedna dziurka całkowicie, a druga częściowo. Od czasu do czasu muszę wydmuchać nos, jednak nie widać zbyt dużo wydzieliny lub jej wcale nie ma (z reguły jest przeźroczysta). W czym może tkwić problem?
Jeśli nie były wykonywane testy alergiczne to proponowałbym od nich zacząć , nastepnie wizyta u laryngologa który wykonać może badanie endoskopowe nosa w celu sprawdzenia czy małżowiny nosowe obkurczyły się również w cz. tylnej do których w czasie operacji jest nieco utrudniony dostęp i nie każdym narzędziem mozna mieć do nich dostęp. ewentualnie z dokumentacją operacyjną zapraszam do mnie do Świdnika . pozdrawiam A.Kasztelan

Witam
Trzeba obejrzeć nos- być może potrzebna będzie uzupełniająca kriokonchoplastyka nosa (mrożenie małżowin nosowych)
pozdr
Stanisław Nitek
Witam!
Może być to związane z tzw. cyklem nosowym - na który składa się z faza „zatkania” (obrzęku) i „odetkania” w nosie. Jest to typowe zjawisko, które polega na cyklicznym powiększeniu naczyń krwionośnych wewnątrz nosa i ich obkurczeniu. Cykl nosowy trwa zwykle od jednej do czterech godzin, w zależności od osoby. Zwykle jedno nozdrze jest bardziej „zatkane” niż drugie. Nie oznacza to jednak, że taka sytuacja jest stała. Po zakończeniu jednego cyklu następuje zmiana. Na przepływ powietrza w normalnej niedrożności wpływ ma kilka czynników, między innymi pozycja ciała. Podczas leżenia na boku nozdrze znajdujące się na górze staje się bardziej „otwarte”. Nos może zostać „zatkany” także na skutek przeżywania silnych emocji, wysiłku fizycznego, zmiany temperatury. Cykl nosowy jest kontrolowany przez część współczulną autonomicznego układu nerwowego - a więc niezależną od naszej woli.
Powyższe spostrzeżenie jest zjawiskiem fizjologicznym.
Pozdrawiam!
W przypadku pytań/wątpliwości służę pomocą!
Prawdopodobnie małżowiny nosowe są nadal zbyt duże. Proszę zasięgnąć informacji u operatora czy było ich zmniejszanie oraz zjawić się na badanie kontrolne i kwalifikację do zmniejszenia tych małżowin w znieczuleniu miejscowym- zabieg trwa bardzo krótko, a prawdopodobnie przyniesie znaczną poprawę. Dodam że zmniejszanie małżowin nosa czyli konchoplastyka wykonana ostrożnie może nie przynieść poprawy, ale zbyt radykalny zabieg jest znacznie gorszy dla pacjenta gdyż nie można już tego procesu cofnąć, a tzw. zespół pustego nosa daje nierzadko większe dolegliwości niż pierwotny ich przerost. Zapraszam na wizytę
Ma Pan prawdopodobnie niealergiczny nieżyt nosa, który jest trudny w leczeniu. Proponuję jednak wizytę u laryngologa i ustalenie przyczyny. Może też zbyt małą dawkę Pronasalu stosował Pan i przez zbyt krótki okres. Może trzeba będzie sięgnąć po beta-bloker lub lek p/depresyjny lub rozważyć ablację małżowin nosowych.