co może być przyczyną bezsenności i jak to leczyć?

10 odpowiedzi
Od ok. roku nie potrafię "normalnie"zasypiać. Są gorsze noce, kiedy nie mogę zasnąć do 3, a nawet do 7 nad ranem. Odczuwam zmęczenie, ale nie potrafię zasnąć. Jak mi się już uda to wtedy śpię jakieś 2,5 godziny do 5-6 godzin. Są też noce, kiedy bez problemu zasypiam. Czasem znowu mam tak, że śpię bardzo długo, np. 11 godzin (co też już jest ostatecznie spowodowane zażywaniem tabletek nasennych hydroxyzinum espefa 10 mg, które miały mi pomoc doraźnie ( przez jakieś 2-3 dni) kiedy byłam pod wpływem silnego stresu. Czy powinnam się leczyć psychiatrycznie? Czy mam sobie jakoś sama poradzić?
Zalecam konsultację psychiatryczną, aby ocenić przyczyny bezsenności, oraz ewentualnie wdrożyć leczenie farmakologicznego. Bezsenność może być objawem innych chorób, w związku z tym warto się przebadać. Pozdrawiam

Witam.
Zawsze warto skorzystać z wsparcia.
Możliwe, że leki nasenne nie będą konieczne lub trzeba je będzie zastosować tylko na początku leczenia.
Proszę rozważyć leczenie psychoterapeutyczne jako wiodące.
Pozdrawiam i zapraszam na wizytę.
Witam,

zaburzenia snu są chyba najczęstszym objawem spotykanym w psychiatrii- występują w przypadku zaburzeń depresyjnych jak i lękowych (nerwicowych) związanych np. ze stresem.
W pierwszej kolejności należy zadbać o higienę snu (ogólne wskazówki: psychiatria.mp.pl/bezsennosc/69683,higiena-snu-jak-zadbac-o-zdrowy-sen).
Jeśli pomimo tego problem by się nadal utrzymywał zaleciłbym konsultację z psychiatrą- pomoże to ustalić źródło objawu oraz zaplanować najlepsze leczenie.
Hydroksyzyna ma łagodne działanie uspokajające i nasenne- jednak u niektórych może wywoływać wzmożoną senność następnego dnia. Są dostępne również inne, bezpieczne preparaty stosowane w bezsenności- można by się zastanowić nad którymś z nich.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl
Witam. Rytm dobowy czyli rytm snu i czuwania bardzo łatwo zakłócić i bardzo trudno odzyskać prawidłowy. Poza tym każdy potrzebuje inną ilość snu, a z wiekiem zapotrzebowanie na sen się zmniejsza, co jest związane z wolniejszym metabolizmem. Po pierwsze zaleciłabym reżim co do stałych godzin kładzenia się spać i wstawania- i żadnych, mimo zmęczenia drzemek w ciągu dnia, one rozregulowują w/w rytm jeszcze bardziej. Są inne, skuteczniejsze niż Hydroxyzyna leki nasenne oraz tzw pozafarmakologiczne metody leczenia- np fototerapia. Wizyta u psychiatry nie zawadzi- na pewno udzieli Pani profesjonalnej pomocy w tym zakresie. Pozdrawiam.
Myślę, że powinna się Pani skonsultować z psychiatrą, przyczyn problemów ze snem może być wiele.
A oto kilka rad zwykle udzielanych w taki kłopotach:
1. Nigdy nie śpij "na siłę"
2. Unikaj alkoholu, kawy i tytoniu przed snem
3. Nie objadaj się przed snem, nie oglądaj TV. i filmów, nie czytaj książek, czasopism lękorodnych, podniecających.
4. Dbaj o regularne pory kładzenia się i wstawania
5. Nie odsypiaj nocy w ciągu dnia dłużej niż 20 minut
6.Nie traktuj łóżka jako czytelni, sali telewizyjnej i jadłodajni - łóżko służy do spania ( i kilku innych spontanicznych czynności jak np. seks)
7. Do łóżka kładź się tylko, gdy zmorze cię sen.
8. Odizoluj sypialnię od dźwięków, światła. Wyłącz bijące zegary, zamknij i zasłoń okna
9. Jeśli nie zaśniesz - wstań i podejmij jakąś nudną czynność
10. Wstawaj zawsze o tej samej porze - nawet w weekendy i święta.
To wskazówki dla samodzielnego uporania się z zaburzeniami snu. Ale jeśli nie ni pomogą to konieczna będzie wizyta u lekarza - psychiatry lub poradni leczenia zaburzeń snu.
Pozdrawiam
Proszę zgłosić się do lekarza psychiatry. Bezsenność może być spowodowana wieloma czynnikami, może też towarzyszyć zaburzeniom lękowym, depresji.
Witam,
Z pani wypowiedzi wynika, że od roku radzi sobie pani sama i objawy zaburzeń snu tylko się utrwaliły. Specjalistą zajmującym się zaburzeniami snu jest psychiatra. Leczenie zawsze zaczyna się od wdrożenia zasad higieny snu,
Witam. Problemy ze snem miewa każdy. Często problemy ze snem są spwodowane niehigienicznym trybem życia. Proszę zwrócić uwagę, czy nie popełnia Pani najczęstszych błędów. Przede wszystkim proszę nie leżeć w łóżku, w którym Pani śpi, w ciągu dnia. Jeżeli ucina sobie Pani drzemki,w ciągu dnia, to również mniej będzie Pani potrzebowała snu w nocy. Przed snem dobrze wywietrzyć pomieszczenie. Zadbać, aby panowała tam odpowiednia wilgotność i temperatura. Nie objadać się słodyczami. Zrezygnować napojów typu kola, słodzonych napojów. Nie nadużywać kawy. Zadbać o dietę i odpowiednią ilość ruchu. Jeżeli pomimo przestrzegania piwyższych zaleceń nadal będą pojawiały się kłopoty ze snem wtedy wskazane będą leki. Aby wykluczyć tło psychiczne zgłaszanych przez Pani zaburzeń snu konieczna będzie konsultacja psychiatryczna. Pozdrawiam.
Przede wszystkim należy wykonać dokładną diagnostykę stanu somatyczego organizmu, badanie neurologiczne i psychiatryczne, aby wykryć wszelkie nieprawidłowości, które mogą skutkować zaburzeniami snu. Od ich wyniku uzależnia się dalsze postępowanie- jeśli przyczyna zaburzeń snu zostanie zdiagnozowana to ją się leczy. Jeżeli nie, to rozpoznaje sie bezsenność nieorganiczną . W jej leczeniu stosuje się terapię behawioralną oraz leki psychotropowe. Podstawowym badaniem diagnostycznym w zaburzeniach snu jest polisomnografia.