Co mi dolega?

5 odpowiedzi
Mam 14 lat jestem szczupłą osobą, ważę 47 kg przy 167cm wzrostu i jem bardzo dużo w porównaniu z moimi koleżankami, mimo tego jestem ciągle głodna i osłabiona. Na każdej przerwie muszę coś zjeść, bo inaczej kręci mi się w głowie i jest mi słabo. W dodatku ostatnio zauważyłam , że nie przybieram na wadze i szybko oddaję kał.
Zgodnie z siatką centylową dla młodzieży z rejonu Mazowsza, jest Pani nieco powyżej 50go centyla, pod względem wzrostu i powyżej 25 centyla pod względem masy ciała. Co to są "centyle"?, ustala się średnią dla ludzi (zwykle z jednego regionu) i oznacza ją jako 50ty centyl, każde odchylenie poniżej lub powyżej określa się tzw. progami centylowymi: 3,10,25 - 50 - 75 - 90 - 97. Nie oznacza to, że ktoś na np 90 centylu jest za wysoki, a np na 10 centylu za niski czy zbyt mało waży. Jest to tylko średnia, wszyscy się różnimy - byłoby prościej gdyby wszyscy byli na 50 centylu, nie byłoby problemu z przymierzaniem odzieży :) Różnica w zakresie jednego progu (25 waga i 50 wzrost), nie niepokoi, jeśli tylko w corocznym bilansie nie będzie się pogłębiała. To były te dobre wiadomości.
Do dobrych wiadomości nie można zaliczyć jednak zawrotów głowy, uczucia osłabienia czy też szybkiego oddawania kału (zwłaszcza jeśli znajdują się w nim niestrawione resztki jedzenia, lub jest to biegunka, czyli częsty i rzadki stolec). Oczywiście najbardziej prawdopodobną przyczyną, wydaje się być szybki metabolizm w wieku dojrzewania. Żeby jednak niczego nie zlekceważyć, proponuję wizytę u lekarza, kontrolę poziomu cukru we krwi (tzw. krzywa glikemiczna), badanie krwi - morfologia i żelazo, kału na krew utajoną oraz na pasożyty (w tym Lamblie - antygen). Jeśli w kontroli (bilansie), w siatce centylowej nastąpią większe rozbieżności np przy wzroście na 75 centyla, masa ciała pozostanie ciągle na poziomie 25go centyla, warto skorzystać z Poradni Gastroenterologicznej.
Podsumowując - proszę nie wpadać w panikę, większość takich przypadków daje się wytłumaczyć okresem dorastania, co nie zwalnia nigdy lekarzy z czujności i np. sprawdzenia poziomów cukru czy innych opisanych powyżej czynników. Warto więc skorzystać z konsultacji Lekarza Rodzinnego lub Pediatry.

Problemów może być kilka, od zaburzeń hormonalnych do zaburzeń gastroenterologicznych. Nie są to tak częste przypadłości jak zapalenie gardła, ale większość lekarzy a szczególnie pediatrzy powinni rozwikłać tą zagadkę bez większego trudu.
Nie mogę ci odpisywać bez wiedzy rodziców nie masz 16 lat. Powiedz rodzicom żeby poszli z tobą do lekarza pediatry powiedz im o twoich problemach.
Przykro mi,nie jestem w stanie diagnozować przez intrnet.Radzę zwrócić się domlekarza rodzinnnego.
Zrobić badania