Co jest przyczyną tworzenia się grudek w gardle o bardzo nieprzyjemnym zapachu ???

4 odpowiedzi
Witam.
Mam odwieczny problem z migdałkami. W kryptach migdałków tworzą się grudki, które bardzo brzydko "pachną". W ostatnim czasie co kilka dni rano odkrztuszam coś takiego. Jednak nie wszystko samoistnie wypada. Z racji tego , że jest to dość mocno schowane nie mogę sobie sama poradzić żeby to wyciągnąć. Nie wiem czy przypadkiem nie jest to przyczyną bólu gardła, który zaczynam odczuwać. Bardzo proszę o poradę co należałoby zrobić w takiej sytuacji. Czy może wymaz z gardła?? Może to jakaś forma grzybów czy bakterii??
Proszę poczytać o detrycie i kryptowatych migdałkach .

Witam!
W odniesieniu do "złogów w migdałkach podniebiennych" to tzw. detryt (resztki pokarmu + złuszczony nabłonek krypt migdałkowych) dzieje się tak w przypadku szerokich krypt (otworków) w obrębie migdałków - nie zawsze wiąże się ze stanem zapalnym migdałków, jednak warto rozważyć wymaz z gardła - oceną ewentualnej flory bakteryjnej oraz badanie ASO.
W odniesieniu do leczenia - jedynym skutecznym sposobem jest usunięcie migdałków - czego oczywiście osobiście nie polecam. Można też podjąć próbę obkurczenia krypt przy użyciu lasera CO2, elektrokoagulacji - efekty trudne do przewidzenia - w pierwszym okresie zadowalające w późniejszym problem może nawracać, aczkolwiek nie musi.
Pozdrawiam.
W przypadku pytań, ukierunkowania dalszego postępowania proszę o kontakt.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Przypuszczam, że jest to problem fizjologiczny, ale dla własnego spokoju proszę zgłosić się do laryngologa.
Pozdrawiam,
Prof. A> Krzeski
Podejrzewam u Pani detryt, który zalega w kryptach migdałków. Jednym z rozwiązań likwidującym dolegliwości jest zabieg wyłuszczenia migdałków podniebiennych. Oczywiście to tylko moje domysły. Zalecam bezwzględnie wizytę u laryngologa. Wcześniej proszę zrobić badanie poziomu CRP oraz morfologia + rozmaz