Ciemniejszy pieprzyk

9 odpowiedzi
Ostatnio zauważyłam, że jeden z moich pieprzyków na twarzy trochę pociemniał i nieco uwypuklił się (przynajmniej tak mi się wydaje). Wcześniej był już wypukły. Nadal jest okrągły i ma raczej równomierną powierzchnię (może jest odrobinę chropowaty). Jest też otoczony jaśniejszą obwódką. Przepraszam za opis, ale w lustrze ciężko mi go zobaczyć.
Mogę powiedzieć, że miałam już niewielkie problemy z trądzikiem (na plecach, wzdłuż linii włosów, koło nosa i na głowie), z rozstępami na udach i piersiach, a ostatnio nawet z kszakiem na plecach. Czy mam się czym martwić?
Szanowna Pani

Znamiona ocenia się nie "na oko", a tylko i wyłącznie dermatoskopem. Dzięki temu urządzeniu jesteśmy w stanie ocenić, czy coś niedobrego dzieje się w obrębie znamienia. Zapraszam na wizytę!
Pozdrawiam!

Dr ARW

Ta zmiana skóra musi być koniecznie zbadana w dermoskopie. Nie jestem w stanie bez oglądania powiedzieć, czy jest powód do niepokoju czy nie. pozdrawiam
Witam,
musi Pani odwiedzić dermatologa.
Zapraszam
Emilia Łojewska
Rak skóry w ostatnich latach jest najgwałtowniej rosnącym typem raka. Jego rozwojowi sprzyja nasz styl życia, solaria oraz wzrastająca "agresywność" promieni słonecznych z uwagi na utratę warstwy ozonowej. Skórę należy bezwzględnie chronić kremami z filtrami, absolutnie unikać solariów, nie dopuszczać nigdy do poparzeń skóry , nosić okulary przeciwsłoneczne. Wszystkie znamiona na skórze koniecznie trzeba badać i obserwować samemu. Proszę zwracać uwagę na brzeg (gładkość czy nierówny), kolor (jednolity, czy różne kolory), średnicę (powyżej 5-6 mm !!), symetrię i ewolucję w czasie. To tzw. metoda ABCDE. Jeśli choć jeden z jej aspektów wykracza poza normę natychmiast należy zgłosić się do lekarza dermatologa. Dermatolodzy mają do dyspozycji lupy - dermatoskopy i na podstawie badania potrafią dokonać tego samego badania w oparciu o własne doświadczenie, wiedzę i lepszy obraz. Część gabinetów dermatologicznych posiada doskonałe narzędzie do diagnostyki bijące zwykły dermatoskop w każdym punkcie - wideodermatoskop z opcją diagnostyki komputerowej (różnica jest jak pomiędzy liczydłem i komputerem) Na podstawie takiego badania można rozpoznać każdą zmianę nowotworową skóry oraz stany przedrakowe. Każde podejrzane znamię musi zostać usunięte chirurgicznie i zbadane mikroskopowo pod kątem patologii. Proszę unikać wycinania laserowego ponieważ niszczy ono materiał do badania. Czerniak nierozpoznany lub nierozpoznany i usunięty bez badania jest potencjalnie śmiertelną chorobą. Większość z nas lekceważy drobne plamki na skórze, znamiona i pieprzyki. Niestety 3 miliony ludzi rocznie ma rozpoznawane raki skóry, w tym czerniaki które są najbardziej agresywnym typem raka skóry i raka w ogóle. Zawsze więc gdy ktoś ma wątpliwość proszę zgłaszać się do lekarza dermatologa w celu diagnostyki. W naszym gabinecie dysponujemy doskonałym wideodermatoskopem HD z opcją skanowania całego ciała pod kątem wyszukiwania zmian skóry. Corocznie bierzemy udział w przesiewowych badaniach znamion skóry w ramach ogólnoświatowej akcji Euromelanoma. Zapraszamy na wizytę i badanie wideodermatoskopowe.
Proszę więc się samemu badać, obserwować, poprosić bliskich aby przyglądali się znamionom na plecach, karku i w miejscach trudnodostępnych. Kobiety powinny zwracać największą uwagę na znamiona na nogach i stopach, mężczyźni na klatce piersiowej. Jeśli mamy choć cień wątpliwości koniecznie proszę iść do lekarza. Higiena i zdrowe nastawienie do swojego ciała powinno zaś uwzględniać tak jak wizytę kontrolną u stomatologa, tak samo raz w roku badania stanu skóry u dermatologa i badanie wideodermatoskopowe podejrzanych zmian.
Nie sądzę,ale oczywiście warto sprawdzić dermatoskopowo. Natomiast raczej nie wiże się to z innymi wymienionymi dolegliwosciami.
nie ma to związku, ale zawsze znamiona warto sprawdzić w dermatoskopie
Tak.
Proszę koniecznie udać się do dermatologa i wykonać badanie dermatoskopowe.
Proszę zgłosić się na badanie dermatoskopowe zmiany.
Dzień dobry,
jeżeli znamie, które mamy od lat ulega jakiejkolwiek przemianie, należy go obejrzeć w dermoskopie i nie denerwować się bez powodu. Zwykle okazuje się, że nic złego się nie dzieje ale tylko ta metoda uspokaja lub pozwala podjąć prawidłową decyzję.