Ciąża - ginekolog

7 odpowiedzi
Jestem aktualnie w 26 tyg, ciąży. Czy normalne jest to, że mój ginekolog badał mnie tylko raz w 6 tyg ciąży (kiedy to nawet jeszcze nie wiedział, że to ciąża). Usg dopochwowe miałam raz w 7 tyg. (wtedy to została potwierdzona ciąża). Pytam, ponieważ w pierwszej ciąży (ta jest druga) byłam badana częściej i nie wiem czy nie warto zmienić lekarza.
Witam
Proponuje zmienić lekarza
Pozdrawam

Powinny być wykonane badania usg w rekomendowanych terminach
W ciąży fizjologicznej przyjmuje się za standard wizyty co 4 tygodnie, trzykrotne bad USG 11-14 tydzień, ok 20 tyg, 34 tydzień, badanie ginekologiczne wg.decyzji lekarza (bywa że jest zastępowane przez USG szczególnie w ocenie długości szyjki macicy.
Pamiętam czasy częstego rozpoznawania niewydolności szyjki macicy w ciąży. Niebadanie ciężarnej mogło doprowadzić do przeoczenia tego niebezpiecznego stanu. Wydaje mi się, że mimo iż rozpoznanie to obecnie jest rzadsze zagrożenie stale jest. Poza tym powinno się oceniać biocenozę pochwy, a tego nie zrobi się z pozycji za biurkiem czy przez usg. Proszę delikatnie zmotywować doktora.
ja badam co miesiąc szyjkę i co miesiąc oglądam jej długość w USG. W rozporządzeniu ministra zdrowia z 9 listopada 2015 roku jest napisane, ze wszystkie ciężarne między 18 a 22 tygodniem ciąży powinny mieć zmierzoną długość zamkniętego kanału szyjki.
Standard opieki nad kobietą w ciąży wymaga określonego ściśle postępowania chociażby usg 11-13 tydz. czy w połowie ciąży, badań krwi, oceny szyjki macicy itd.
Osobiście staram się tego przestrzegać w swojej praktyce. BD
Powinna być Pani kontrolowana częściej. Pozdrawiam