Ciąża a leki

Mam pytanie, mam 30 lat obecnie jestem w 14 tygodniu ciąży, od października do 15 stycznia leczona byłam symla 25mg,kefrenex 25mg i parogen25mg, z powodu ciąży musiałam odstawić leki, do pewnego momentu było dobrze ale mam niestety trochę teraz pod górkę, jestem sama z dwójką dzieci i trzecie w drodze mąż jest za granicą mam sporo na głowie problemów a do tego jeszcze matkę ktora próbuje ułożyć mi życie i zaplanować każdy dzień z nią oczywiśćie, szczerze już powoli nie wytrzymuję tego są momenty kiedy chodzę i płaczę w nocy mam koszmary senne przez to że ona gada głupoty że musi z sobą skończyć itp, brakuje mi siły próbuje się odciąć od niej, a na dodatek to już wogóle nic mi się nie chce jestem zmęczona całą sytuacją że wszystko mnie denerwuje nawet moje dzieci czasami :( proszę o pomoc czy ja mogę dostać jakieś leki na uspokojenie czy kobieta w ciąży jest skazana sama na siebie ?

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Justyna Wysieńska

Przede wszystkim potrzebna jest Pani psychoterapia. Musi Pani nauczyć się stawiać granice innym, dbać o siebie, swoje potrzeby. Jeśli chodzi o leki: kobiety w ciąży sporadycznie przyjmują leki psychotropowe, jeśli jest to naprawdę niezbędne. Proszę zgłosić się do lekarza psychiatry.

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Marcin Skarbek

Dzien dobry

w obecnej sytuacji potrzebuje Pani przede wszystkim PSYCHOTERAPII!!

Z poważaniem
M.Skarbek

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Marcin Koprowski

Oczywiście, że nie jest Pani skazana sama na siebie, wymaga Pani w tej szczególnej sytuacji znacznie większej uwagi ze strony bliskich oraz leczącego Panią lekarza. Odstawienie leków w ciąży jest najczęściej uzasadnione, ale nie zawsze konieczne. Analiza bilansu ryzyka ma charakter indywidualny, zależy od wielu czynników,np. zdiagnozowanej choroby, jej dotychczasowego przebiegu i nasilenia, ryzyka wynikającego z niestabilności stanu psychicznego pacjentki, zaawansowania ciąży i jej przebiegu, rodzaju zastosowanych leków , z których większość kwalifikuje się do tzw. kategorii C , czyli takich co do których dostępne są pewne dane związane z potencjalnym ryzykiem dla płodu. Reasumując : istnieje możliwość stosowania odpowiednich leków, wymaga to jednak wnikliwej analizy ze strony psychiatry, należy również rozważyć niefarmakologiczne formy terapii. Pozdrawiam,MK.

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Arkadiusz Cybulski

Witam.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Potrzebuję dokładnego badania psychiatrycznego. Zapraszam na wizytę do mojego gabinetu.

Pozdrawiam serdecznie .


Sugeruję wizytę

  • konsultacje psychiatryczne - wizyta pierwszorazowa
    150 zł

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Renata Palmowska

Witam Panią. Myślę,ze w Pani przypadku w pierwszej kolejności należy skorzystać ze wsparcia psychologa, psychoterapeuty, który pomoże Pani radzić sobie z napięciami dnia codziennego, poukładać relację z matką. Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne w ciąży, to na tym etapie ciąży można zastosować sertralinę. Namawiam Panią do konsultacji z psychiatrą, który oceni, czy leczenie farmakologiczne jest rzeczywiście bezwzględnie konieczne. Pozdrawiam.

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Dariusz Janiak

W okresie ciąży przeciwwskazane jest przyjmowanie leków psychotropowych i neuroleptycznych. Pani problemy mają podłoże w zaburzonej relacji z matką i w poczuciu braku wsparcia wynikającego z samotnego wychowywania dzieci, a takie problemy można skutecznie przepracować w trakcie psychoterapii. Proponuję niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który zalecił kurację i do terapeuty. Pozdrawiam

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Paweł Krzywda

Dzień dobry. Leczenie psychiatryczne kobiety w ciąży stanowi wyzwanie i nie jest to prosta sprawa. Zawsze konieczne jest przeanalizowanie stosunku ryzyka stosowanego leczenia względem możliwej poprawy. Ważne jest dokładne zbadanie pacjentki. Nie jestem w stanie Pani odpowiedzieć na stawiane pytania, nie badając Pani. Zachęcam do zgłoszenia się do psychiatry i przedyskutowania z nim możliwych opcji leczenia. Pozdrawiam!

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Marta Malinowska-Kubiak

Witam, niewiele preparatów niestety dozwolonych jest w trakcie ciąży i należy pobierać je po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Proszę zatem zgłosić się do specjalisty, warto również zasięgnąć pomocy psychologicznej. Pozdrawiam

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Joanna Ślasko

Witam, wszystkie leki psychotropowe podzielone są na kilka grup: takie, które wciąży są przeciwskazane, gdyż mogą niekorzystnie wpływać na płód, takie, które są niewskazane i kolejna grupa- leki, co do których nie zaobserwowano ewidentnych szkodliwych następstw dla płodu. Zapewne leczący Panią psychiatra dokona takiej modyfikacji farmakoterapii, aby z jednej strony ustabilizować Pani stan psychiczny, a z drugiej nie zaszkodzić rozwijającej się ciąży. Sa pewne określone zasady, procedury dotyczące bezpiecznej farmakoterapii u kobiet w ciąży. Proszę porozmawiać o tym ze swoim psychiatrą. Życzę szczęśliwego rozwiązania i pozdrawiam.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Twoje pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

* Internet nie może być substytutem profesjonalnej opieki medycznej.

Dodaj pytanie

Już prawie gotowe! Wypełnij jeszcze pozostałe dane. Dzięki nim będziemy w stanie precyzyjnie rozwiązać Twój problem.

Wybierz specjalizację lekarską, do której chcesz skierować pytanie

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji będziemy mogli przesłać pytanie w pierwszej kolejności do najlepszych specjalistów z Twojej okolicy