Choruje na schizofrenie. Przyjmuje rispolept 2mg, pregabalin 150 mg, hydroxyzinum 25 mg, seronil 20

1 odpowiedzi
Choruje na schizofrenie. Przyjmuje rispolept 2mg, pregabalin 150 mg, hydroxyzinum 25 mg, seronil 20 mg. Przytyłam i nie mogę schudnąć. Oznaczałam w badaniu prolaktyne wynosi 123. Co jest przyczyną tego że nie mogę schudnąć? I czy mozna coś zmienić?
Witam.
Wzrost masy ciała w Pani przypadku może mieć podłoże wieloczynnikowe. Z pewnością same leki mają niekorzystny wpływ na metabolizm i w leczeniu długoterminowym mogą skutkować wzrostem masy ciała. Oczywiście najprostszym ruchem byłaby zmiana lub modyfikacja leczenia farmakologicznego- niestety nie jest to zawsze możliwe z różnych powodów ale to należy indywidualnie omówić z lekarzem prowadzącym leczenie. Praktycznie wszystkie leki, które Pani otrzymuje zwiększają ryzyko wzrostu wagi ciała, włącznie niestety z fluoksetyną, która w leczeniu przewlekłym wpływając na rec. 5HT2c determinuje wzrost masy ciała.
Zaburzenia hormonalne także mogą wpływać na masę ciała, co jest składową zwiększenia objętości tkanki tłuszczowej oraz zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej ( Tzw." zatrzymywanie wody " )- min. prolaktyna.
Warto wykonać badanie tarczycy. Konieczne jednak będzie: oddziaływania dietetyczne i aktywność ruchowa w walce z nadwagą bez względu na jej przyczynę.
Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.