Choruję na raka piersi. Jestem po oszczędzającej operacji wycięcia guza. Chciałam zapytać czy dobrym

4 odpowiedzi
Choruję na raka piersi. Jestem po oszczędzającej operacji wycięcia guza. Chciałam zapytać czy dobrym rozwiązaniem jest obustronna mastektomia z jednoczesną rekonstrikcją piersi, dodam, że mam 55 lat.
Obustronna mastektomia z jednoczesna rekonstrukcją jest wykonywana jedynie w ściśle określonych wskazaniach -w przypadku bardzo wysokiego ryzyka rozwoju raka piersi, tzn nosicielstwo mutacji BRCA-1 lub/i BRCA-2, współistnieniu obustronnego zaawansowanego raka piersi, gdy nie można wykonać operacji oszczędzającej, jednak rzadko rekonstrukcja jednoczasowa jest wykonywana jeśli pacjent ma przebyć uzupełniająca radioterapię.
Proszę na razie poprosić lekarza prowadzącego o skierowanie do Por. Genetycznej

pozdrawia,
Dr med. Grzegorz Szczęśniak

Należy ocenić ryzyko rodzinnego raka piersi, najlepiej przez konsultacje genetyczną. W obecnych warunkach refundacji świadczeń medycznych ze środków publicznych - operowanie zdrowej piersi nie jest refundowane. A czy jest ona zdrowa to trzeba się namyśleć / sprawdzić...
Szanowna Pani,
za mało mam danych, żeby wypowiedzieć się w tej kwestii.
Z wyrazami szacunku
Monika Bieniasz
Szanowna Pani, odpowiedz na to pytanie zależy od wielu czynników. Podejrzewam, że chirurg wykonujący pierwotną operację posiada te dane - proszę się z nim kontaktować w tej sprawie.