Choroba zwyrodnieniowa, stan po trzykrotnych operacjach kręgosłupa szyjnego

5 odpowiedzi
Choroba zwyrodnieniowa, stan po trzykrotnych operacjach kręgosłupa szyjnegoBadanie MR odcinka szyjnego kręgosłupa wykonano w sekwencjach FRFSE, FSE, w obrazach T1, T2-zależnych, w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych. OPIS: Lordoza szyjna jest wyprostowana. Lokalizacje implantów w operowanych przestrzeniach międzykręgowych C5/C6, C6/C7 i C7/Th1 są typowe, bez zmian. Nierówności zarysów blaszek granicznych trzonów kręgowych C5-Th1 oraz brzeżna zwyrodnieniowa ich przebudowa. Kształty operowanych krążków międzykręgowych są adekwatne do stopnia nierówności w/w blaszek granicznych trzonów. Na poziomie C5/C6 zaznacza się mała wypuklina szerokopodstawna centralno- lewoboczna krążka, która nieco modeluje przednią krawędź worka oponowego na lewo od linii pośrodkowej, a także modeluje lewy korzeń nerwowy w spłycanym zachyłku bocznym po tej stronie. Na poziomach C3/C4 i C4/C5 obecne są małe centralne wypukliny dokanałowe krążków międzykręgowych, które dość równomiernie modelują przednią ścianę worka oponowego z minimalną przewagą w regionie pośrodkowym, częściowo redukują przednią rezerwę płynową bez ucisku na rdzeń. Rdzeń kręgowy w zakresie do Th4 bez zmian.Prosze o interpretację mojego MR.Dodam ze ręce daleje dretwieją do tego ból głowy oraz zawroty głowy.Z góry dziękuje za odpowiedz
Opis MR nie jest szczgólnie niepokojący. Zwraca na siebię uwagę zaburzenie osi kręgosłupa (wyprostowanie lordozy). Rdzeń nie jest uciśnięty i opisano jedynie modulację jednego z korzeni po stronie lewej. Należy dalej poszukiwać przyczyny dolegliwości. Sugerował bym wykonanie następujących badań: 1. Rtg kręgosłupa szyjnego AP+bok + zdjęcia czynniściowe celem oceny zrostu i wykluczenia niestabilności w nieoperowanych segmentach. 2. USG Dopler tętnic szyjnych i kręgowych celem diagnostyki zawrotów głowy. 3. EMG obu kończyn górnych celem ew. wykluczenia neuropatii KG. Ze wszystkimi wynikami badań + rezonansy poprzednie i obecny zapraszam na wizytę. Pozdrawiam.

Moim zdaniem trzeba zrobić RTG lub TK k.szyjnego, żeby ocenić zrost kostny. Jeżeli zrost kostny jest niepełny, pomimo leczenia operacyjnego mogą występować dolegliwości- w tych sytuacjach wskazane jest ponowne leczenie operacyjne. W przypadku drętwienia dłoni należy również rozważyć inne jednostki chorobowe np. zespół cieśni nadgarstka.
Witam , należy zastanowić się czy po wykonanych zabiegach operacyjnych jest poprawa, obraz odpowiada nasilonej chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa w odcinku szyjnym i pewna cześć objawów może pozostać.
Bez dokladnej oceny stanu neurologicznego i oglądzie obrazów z badań trudno jest coś wyrokować
Raczej wszystko OK.