Choroba Parkinsona

4 odpowiedzi
Dzień dobry,
Mam pytanie do lekarza neurologa dot. zażywanych przez moją mamę lekarstw na chorobę Parkinsona.
Mamy pewien kłopot, mama ostatnio musiała zmienić lekarza ( dotychczasowy lekarz już nie pracuje ), a obecny lekarz zmienił mamie podstawowy lek na chorobę Parkinsona z Akinetonu na Madopar ( stopniowe przechodzenie na Madopar przy stopniowym wycofywaniu Akinetonu ). Kłopot polega na tym, że obecny lekarz będzie na urlopie przez najbliższy miesiąc , a mamy wątpliwości co do jednego leku, który mama zażywała do tej pory ( lek Nilorgin ) i zapomniała o tym poinformować aktualnego lekarza, nie wiemy teraz czy można go zażywać razem z Madoparem.
Lekarstwa zażywane przez mamę przed zmianą lekarza:
- Akineton 2mg - 3 x dziennie
- Biotropil 800 - 2 x dziennie
- Ricordo 0,01g - 1 x dziennie
- nilorgin 10mg - 3 x dziennie
Lekarstwa zażywane przez mamę obecnie, po zmianie lekarza:
- Madopar 62,5mg + Akineton ( dawka Madoparu jest stopniowo zwiększana , a Akinetonu zmniejszana )
- Ricordo 0,01g - 1 x dziennie ( pozostawiony przez aktualnego lekarza )
- Biotropil - skreślony przez aktualnego lekarza
- Nilorgin 10mg - mama zapomniała poinformować aktualnego lekarza, że zażywa taki lek i tego właśnie leku dotyczy pytanie:
Czy do czasu powrotu lekarza z urlopu mama może zażywać Madopar i Nilorgin, czy leki mogą być łączone ?
Tak samo jak Biotropil , Nilogrin można odstawić . Nie jest to lekarstwo o jakimkolwiek udowodnionym działaniu terapeutycznym.

Dzień dobry. Wg aktualnej wiedzy medycznej leki Nilogrin i Biotropil nie są skuteczne w Chorobie Parkinsona. W ogóle nie są skuteczne - brak wiarygodnych badan potwierdzających ich skuteczność.
Pacjentka może zażywać oba leki: Madopar i Nilogrin. Nilogrin może być przepisany przez lekarza rodzinnego. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz
Dzień dobry, proszę postępować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.