Choroba Hashimoto i niskie libido, jak mam sobie pomóc?

4 odpowiedzi
Dzień Dobry, jestem 34-letnia kobieta, u której 3 lata temu wykryto Hashimoto. Mniej więcej od tego czasu mam problem z libido. Bardzo rzadko czuję potrzebę intymnych zbliżeń. Mimo leczenia (euthyrox, suplementy, odpowiednia dieta zalecona przez mojego endokrynologa, regularnych ćwiczeń) ten objaw nie znika. Życie seksualne mogłoby dla mnie nie istnieć. Proszę mi powiedzieć jakie badania powinnam wykonać przed pojawieniem się w gabinecie. Aby od razu potwierdzić lub wykluczyć źródło fizjologiczne. Pozdrawiam.
Witam, droga Pani Hashimoto może wpływać na obniżenie libido, jest to jedno z możliwych skutków zaburzenia (przyczyna biologiczna), dlatego warto otwarcie rozmawiać o tym problemie z lekarzem prowadzącym, z mojej strony możemy popracować nad kwestią psychologiczną Pani seksualności, aczkolwiek ze świadomością, że duża rolę w poziomie Pani libido odgrywają przyczyny biologiczne. Pozdrawiam i serdecznie zapraszam

Dzień dobry,
W tytule pisze o oziębłości seksualnej i niskim libido, na które wpływ może mieć wiele złożonych czynników. Zjawisko to dotyka zwykle kobiet, które z różnych powodów, somatycznych i psychicznych, nie mają ochoty na współżycie seksualne.
Problemy ze współżyciem seksualnym mogą pojawiać się na tle somatycznym (np. stosowanie leków hormonalnych, które Pani przyjmuje), ale także udział swój mogą mieć czynniki psychogenne związane np. ze stresem, nawarstwieniem się obowiązków, czy trudnością z wyrażaniem uczuć tkj. złość, a też może samym faktem dowiedzenia się o chorobie i odczuwaniu na co dzień jej objawów.
W zakresie badań o które Pani pyta, to na pewno warto skonsultować się z endokrynologiem i powiedzieć mu o tym, że zmaga się Pani z oziębłością, aby mógł on zweryfikować na ile związana jest ona z przyjmowanymi lekami.
Nie zmienia to jednak kwestii tego, że może Pani przyjść do gabinetu i możemy porozmawiać także o innych czynnikach jakie mogą mieć wpływ na tą sytuację, ponieważ zwykle kwestie somatyczne i psychiczne bardzo się ze sobą łączą.
Zapraszam na pierwszą bezpłatną wizytę.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie, przyczyna biologiczna nie wyklucza przyczyn psychiczno-emocjonalnych. Jeśli chodzi o przyczyny biologiczne - proponuję zbadać poziom prolaktyny, a także zapytać lekarza ginekologa/endokrynologa o inne pomysły na badania diagnostyczne w tym kierunku. Jeśli przy uregulowanych hormonach tarczycowych i płciowych nadal występuje ten problem, warto poszukać przyczyn natury psychicznej. Na obniżenie libido wpływ mają bardzo różne czynniki, np. jakość związku z partnerem, wcześniejsze doświadczenia seksualne, poczucie własnej wartości, stosunek do własnego ciała, do bliskości, seksu, relacji damsko-męskich, możliwość realizowania własnych potrzeb seksualnych w obecnym związku, stresory i problemy w innych dziedzinach życia oraz inne. Życzę powodzenia w poszukiwaniach i osiągnięcia satysfakcji w tej sferze życia.
Witam,
Rozumiem, wiele osób z diagnozą Hashimoto zgłasza problem z obniżeniem libido, jednak nie wszytko musi być przyczyną tej choroby . Być może jest to jakiś inny etap w Pani życiu, może ta sfera jest dla Pani w obecnej chwili mniej interesująca niż np: życie zawodowe. Być może jest Pani przemęczona lub boryka się Pani jakimiś problemami , prócz zdrowotnych , o których nie ma Pani z kim porozmawiać . Badania zleci lekarz prowadzący, ja sugerowałam bym też konsultację np. u psychologa , seksuologa. Czasem warto o tej sferze życia , porozmawiać z profesjonalistą , rozwiać wątpliwości lub pogłębić wiedzę o sobie .