Choroba bliskich. Jak sobie z tym poradzić?

3 odpowiedzi
Dzień dobry, moja mama jest ciężko chora. Ma zdiagnozowanego raka piersi, najwyższe stadium. Staram się być przy niej ciągle i prawie, że nie wychodzić ze szpitala, gdy tam jest. Czasami aż nie mogę do niej przychodzić, bo jestem słaba psychicznie i takie rzeczy mnie bardzo dotykają. Nie mogę już patrzeć na to jak mama walczy o życie, a przy tym cierpi. Sama jestem w bardzo złym stanie, ale dla niej chciałabym być silna. Jak sobie z tym poradzić?
Witaj, nie wiem ile masz lat. Ale to o czym piszesz jest ogromnie trudne. Szukaj wsparcia, koniecznie wszędzie, w rodzinie. Jeśli możesz skorzystaj też z psychoterapeuty. Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie.

Dzień dobry,
znajduje się Pani w bardzo trudnej sytuacji. Chce Pani wspierać mamaę w walce z chorobą i to dużo Panią kosztuje. Podziwiam Panią za postawę. To normalne, że cierpienie kochanej osoby tak na Panią działa. Ważne jest aby zdała Pani sobie sprawę, że robi dla mamy wszystko, co może zrobić. W jej sytuacji bardzo ważne jest bycie obok bliskiego człowieka. Proszę jednak zadbać także o siebie, wysypiać się, pozwolić czasem aby ktoś Panią zastąpił, aby mogła Pani odpocząć. Nie możemy pomóc drugiej osobie kiedy sami jesteśmy słabi. Jeśli Pani stan emocjonalny jest bardzo trudny, proszę porozmawiać z psychologiem. Może też Pani zwrócić się do lekarza psychiatry jeśli występują np. problemy ze snem. Lekarz pierwszego kontaktu także może wypisać leki wyciszające.
Pozdrawiam serdecznie, Emilia Szymanowicz
Witam. Spotkała Panią niebywale trudna sytuacja. Towarzyszy Pani matce w ciężkiej chorobie, obserwuje ja słabą i cierpiącą. Myślę, że to ważne aby jednak spróbowała Pani zatroszczyć się o siebie. Nie wiem czy to dobry pomysł z trwaniem przy mamie niemal bez przerwy. Jak ma Pani mieć siłę, skoro zaniedbuje Pani swoje potrzeby? Sen, ciepły posiłek, film w telewizji, kawa z koleżanką, inne drobne przyjemności - z tego również powinno się składać Pani życie, nawet w takiej sytuacji, a zwłaszcza w takiej. Myśli Pani, że mama cieszy się widząc Panią smutną i zmęczoną? Warto też rozważyć wizytę u psychologa, w celu uzyskania wsparcia. Pozdrawiam ciepło.