Chondromalacja rzepki iniekcje kwasem hialuronowym

12 odpowiedzi
Dzień Dobry.
Chciałbym uzyskać odpowiedz czy decydując się na iniekcje kwasem hialuronowym w staw kolanowy (chondromalacja rzepki II/III) będą skazany na cykliczne jego powtarzanie. Czy jednak kwas hialuronowy regeneruje trochę chrząstkę stawową i w pewnym momencie będę mógł zrezygnować z iniekcji czy też będą one coraz rzadziej potrzebne. Raz miałem już podany kwas hialuronowy i starczył on na ok 8 miesięcy, zastanawia mnie czy będę musiał się już nastawić na iniekcje na parę dobrych czy nawet "dożywotnio" w tych samych odstępach czasowych.
W większości przypadków nie ma konieczności cyklicznego poddawania kwasu hisluranowego ważne żeby uwzględnić odpowiednią rehabilitację i sktywność fizyczną.
Pozdrawiam
Dr n med Maciej Goch

czy poza chondromalacją są jeszcze jakieś inne zmiany w stawie kolanowym , boczny tor rzepki, bolesne przypracie rzepki? Iniekcje kwasu zazwyczaj trzeba powtarzać. Prawidłowa rehabilitacja często potrafi zmniejszyć dolegliwości bólowe
Dzien dobry,
kwas hialuronowy nie wpływa na regeneracje chrzastki. Powoduje zwiększenie lepkości płynu stawowego i zmniejsza procesy degradacji i podrażnienia chrząstki stawowej. W przypadku chondromalacji istotne jest podejscie rehabilitacyjne aby odciążyć uszkodzony freagment chrząstki i tym samym zapobiec jej dalszej degradacji. Podrawiam
Chrząstka niestety się nie regeneruje a injekcje przynoszą poprawę na ok 12 mcy
Kwas Hialuronowy to dobre i nowoczesne rozwiązanie wczesnych zmian zwyrodnieniowych. Trudno wyrokować ile razy iniekcje będą konieczne ale warto podać bo powodują zwiększoną lubrykację w stawie i indukują wytwarzanie własnego kwasu. Warto zaiwestować w preparat nieco droższy ( nie reklamuję leków) ale wielkość cząsteczki ma znaczenie.
Witam!
Kwas hialuronowy posiada właściwości reologiczne, czyli poprawia "smarowanie" w stawie, zmniejszają przy tym wrażenie tarcia, a co za tym idzie działa przeciwbólowo. Pobudza również produkcję własnego płynu stawowego, czym może zabezpieczać staw na dłuższy okres niż podany przez producenta leku. Dolegliwości mogą trwale zmniejszyć się dzięki podjętej w czasie działania leku rehabilitacji i zastosowania się do innych wskazówek lekarskich. Regeneracja chrząstki w tym przypadku nie ogranicza się tylko do wstrzyknięcia kwasu hialuronowego. Przy czym różne rodzaje KH mają różny okres działania.
Nie jest tak, że po wstrzyknięciu jakiegokolwiek preparatu znanego dzisiaj medycynie dojdzie do całkowitego wyleczenia chrząstki stawowej. Kolejne podania mogą, ale nie muszą być więc konieczne.
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz
1) nie 2)nie regeneruje, zrezygnować można zawsze 3)choroba zwyrodnieniowa postępuje i za jakus czas iniekcje mogą byc juz niewystarczające. Pozdrawiam, TŚ
Obecnie nie ma metody regeneracji chrząstki stawowej. Iniekcje dostawowe z roztworu wiskoelastycznego zmniejszają dolegliwości bólowe i poprawiają funkcję stawu na około 6 miesięcy. W zależności od stopnia uszkodzenia chrząstki stawowej ten okres może się znacznie różnić, od kilku tygodni nawet do kilkunastu miesięcy. Potrzeba wiskosuplementacji zawsze wymaga indywidualnego rozpatrzenia, pozdrawiam
Witam,
kwas hialuronowy nie regeneruje chrząstki tylko stwarza warunki do jej potencjalnej regeneracji. Procesy naprawcze są bardzo wolne, jeśli w ogóle nastąpią. Wszystko zależy od wieku, trybu życia, pracy i stopnia uszkodzenia.
Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry.
Chrząstka stawowa niestety nie posiada zdolności do regeneracji ( tzn. raz uszkodzona nie odbuduje się jako nowa, pełnoprawna tkanka chrzęstna stawowa). Iniekcje kwasu hialuronowego mogą mieć pozytywne działanie na staw, natomiast nie możemy tutaj mówić o regeneracji jako takiej. Co do skuteczności kolejnych zastrzyków oraz okresu na jaki one pomogą - to już kwestia bardzo osobnicza, ciężko tutaj wyrokować.
Zapraszam na konsultację,standardowo kwasu hialuronowego nie stosuje się dożywotnio,potrzebuje więcej informacji na temat genezy pana schorzenia,jak również analizy badań dodatkowych - RTG oraz MR
Niestety kwas hialuronowy nie cofnie uszkodzeń chrząstki. Może tylko spowolnić proces choroby zwyrodnieniowej. Z czasem wraz z rozwojem choroby bezbólowy okres po podaniu kwasu hialuronowego może się skrócić i być może trzeba będzie podawać go częściej.