Chondromalacja IV stopnia stawu rzepkowo-udowego. Sposoby leczenia.

5 odpowiedzi
Mam 49 lat. Uprawiałem w młodości wyczynowo koszykówkę. Obecnie jestem po trzech artroskopiach kolana prawego i dwóch kolana lewego. W obu kolanach stwierdzono uszkodzenia łąkotki bocznej i przyśrodkowej oraz chondromalację IV stopnia stawu rzepkowo -udowego, kłykcia bocznego i przyśrodkowego uda. Chciałbym uniknąć endoprotezy. Proszę o poradę - na co mam się teraz decydować. Są różne alternatywy - jestem w kropce. Do wyboru są: przeszczep chondrocytów, przeszczep komórek macierzystych ze szpiku kostnego lub z tkanki tłuszczowej, przeszczep chrzęstno-kostny OATS, abrazja.
dzień dobry, postram sie szybko odpowiedzieć Panu w punktach
1. przeszczep chrzęstno-kostny OATS - przeznaczony do uszkodzeń punktowych o ograniczonych rozmiarach (z Pana opisu odpada)
2. przeszczep komórek macierzystych ze szpiku kostnego lub z tkanki tłuszczowej - jedna z metod przyszłości, może pomóc
3. przeszczep chondrocytów - z Pana opisu ma Pan zbyt rozlegle uszkodzenia na tego typu leczenie
wszystko zależy od zasobności Pana portfela. Można początkowo spróbować z kwasem hialuronowym (zdecydowanie najtańsza opcja)
z poważaniem
Jarosław Pawlicz

dużo zależy od wielkości ubytków i ich dokładnej lokalizacji. Myślę że bardziej niż wstrzykiwanie komórek macierzystych należny wziąć pod uwagę plastykę chrząstki przy użyciu membrany
Szanowny Panie. Chondromalacja IV st. może oznaczać ogniskowe uszkodzenia chrząstki pełnej grubości lub też rozlane, czyli obejmujące dużą część powierzchni stawowej. Techniki rekonstrukcyjne możliwe są przy niewielkich powierzchniach po jednej stronie (czyli tylko rzepkowe lub tylko udowej). W przypadku dużych uszkodzeń wchodzi w grę jedynie alloplastyka czyli wymiana powierzchni stawowych stawu rzepkowo-udowego. Abrazji nie ujmowałbym wśród dostępnych technik wcale. Tak czy inaczej konieczna jest dokładna analiza obrazu MR i planowanie na tej podstawie.
Dobry Wieczór,
W pierwszej kolejności powinien Pan skontaktować się z ortopedą wykonującym zabiegi rekonstrukcyjne w zakresie chrząstki stawowej.
Pozdrawiam.
w rozległych zmianach zwyrodnieniowych niestety żadna z powyższych metod może nie byś skuteczna w 100 proc. ja jestem zwolennikiem OATS jednak bez dokładniejszych badań nie mogę udzielić informacji która z metod będzie dla Pana najlepsza.Niestety w przyszłości najprawdopodobniej czeka Pana endoproteza -oby jak najpóżniej