Chiałam zapytać o tycie, nie jem mięsa, nie jem masła, czasami kurczaka. Jem dużo warzyw a mój chole

3 odpowiedzi
Chiałam zapytać o tycie, nie jem mięsa, nie jem masła, czasami kurczaka. Jem dużo warzyw a mój cholesterol jest ponad 300, wyczytałam gdzieś, że to może być przez zepsute zęby to prawda?
Tycie jest efektem również ilości dostarczanego pokarmu. Poziom cholesterolu, poza produktami spożywanymi, w 80% zależy od stanu wątroby.\

Dzień dobry,
Tutaj podała Pani troszkę za mało informacji, czy je Pani dużo słodyczy? Cukrów prostych, czyli przetworzonych produktów spożywczych? Fast foody? Czy je Pani warzywa i owoce, a orzechy?
Poziom cholesterolu zależy od wielu czynników, wegetarianie i weganie przez dużą zawartość warzyw, owoców i orzechów mają generalnie niższe poziomu cholesterolu, cukru czy poziomu ciśnienia tętniczego. Jednakże w Pani w przypadku warto byłoby też sprawdzić próby wątrobowe, TSH, cały lipidogram, morfologie, glukozę, by wykluczyć też inne choroby. Zęby warto kontrolować raz na pół roku.
Cholesterol ładnie spada przy zdrowej i odpowiednio zbilansowanej :)
Mam nadzieję, że coś Pani rozjaśniłam.

Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
wysoki cholesterol może mieć związek ze spożywanymi pokarmami, niemniej nie musi. Duża ilość warzyw i owoców promuje zmniejszenie go surowicy krwi (głównie przez błonnik), natomiast równie istotne jest to, co Pani zjada w towarzystwie tych produktów. Jeśli spożywa Pani duże ilości węglowodanów, w tym prostych i jednocześnie przekraczany jest bilans energetyczny, to będzie Pani przybierać masę ciała. Pozdrawiam serdecznie,
Ireneusz Chmiel, dietetyk kliniczny