Chciałbym podjąć leczenie psychiatryczne z powodu depresji i towarzyszącej jej nawracającej nerwicy

3 odpowiedzi
Chciałbym podjąć leczenie psychiatryczne z powodu depresji i towarzyszącej jej nawracającej nerwicy lękowej. Czy jest jest szansa na skuteczne leczenie? Ile czasu potrzeba, aby uzyskać widoczną poprawę? Jakie grupy leków są najskuteczniejsze w tego typu schorzeniach? Czy konieczne będą comiesięczne wizyty, czy też jest możliwość odbywania wizyt kontrolnych np. co 3-4 miesiące?
Lekami pierwszego rzutu są zazwyczaj SSRI, po nich poprawę uzyskuje się zazwyczaj po +/- 4 tygodniach leczenia. Na początku warto, by kontakt z psychiatrą był częstszy, regularny, później wizyty mogą odbywać się rzadziej, jak pojawi się poprawa. Gorąco pozdrawiam. Piotr Markowski

Witam. Zdecydowanie zalecam wizytę u psychiatry i podjęcie leczenia farmakologicznego. W zaburzeniach depresyjno- lękowych stosuje się leki przeciwdepresyjne. Są one bardzo skuteczne i dobrze tolerowane. Pacjenci przyjmując je mogą prowadzić aktywne życie; uczyć się, pracować. Efekty leków przeciwdepresyjnych można zaobserwować po około 4-6 tygodniach, w tym czasie powinna odbyć się druga wizyta, aby psychiatra miał informację zwrotną, czy następuje poprawa. Potem wizyty mogą być rzadsze, co 8 tygodni. Zaleca się, aby farmakoterapia trwała conajmniej 6 miesięcy, ale to zależy od obrazu choroby, niektórzy pacjenci potrzebują dłuższej. Pozdrawiam.
Bardzo trudno określić " ramy czasowe" do uzyskania pełnej remisji. U każdego pacjenta proces zdrowienia przebiega odmiennie. Leczenie jest długotrwałe. W początkowym okresie wizyty są częste co 3-4 tygodnia , z czasem odstępy między kolejnymi wizytami wydłużają się.