Chciałam się zapytać bo choruje na niedoczynność tarczycy i miałam uregulowana. Robiłam badania i wczoraj miałam tsh 10.048 A dziś zrobiłam ponownie i mam 5.603 ft4-0.72 A ft3-2.68. Czemu taka rozbieżność w tsh odstąpię jednego dnia?
 Anna Janiszewska
Anna Janiszewska
Dietetyk
Gniezno
Witam serdecznie, poziom TSH to parametr bardzo czuły. Jest bardzo dumna rozbieżność, niemniej jednak wynik jest wysoko ponad normę. Konieczna jest konsultacja endokrynologa w celu dalszego postępowania.

Poziom TSH potrafi ulegać drastycznym zmianom w bardzo krótkim czasie a czasem nawet wskazywać na nadczynność przemiennie z niedoczynnością. Wynik tak czy inaczej koniecznie skonsultować z endokrynologiem.

mgr Joanna Kozub
mgr Joanna Kozub
Dietetyk
Kraków
Czy robiła Pani badanie o tej samej godzinie? Czy udało się Pani zrobić przed g. 8.00 rano? Największy wyrzut TSH jest właśnie do tej godziny i najbardziej miarodajny wynik będzie właśnie o tej porze. Osobiście zalecilabym zrobić jeszcze jedno badanie. Wahania TSH mogą świadczyć że dawka hormonów które Pani zażywa jednak nie jest dobrze dobrana lub miała Pani jakieś sytuacje stresów które mogły wpłynąć na pracę układu hormonalnego. Warto zapytać swojego endokrynologa co o tym sądzi :) pozdrawiam

mgr Olga Kapinos
mgr Olga Kapinos
Dietetyk
Skoroszyce
Witam.
Musi Pani pamiętać że musi być Pani na czczo, czyli pomija Pani nie tylko posiłek ale również letrox czy euthyrox który Pani zażywa. Ponadto ważne jest żeby pomiar wykonać w podobnej porze jak poprzedni. Bardzo duży wpływ ma też stres. Wyniki są dużo ponad normę więc proszę skonsultować to ze swoim endokrynologiem.
Pozdrawiam

mgr Paulina Zdanowicz
mgr Paulina Zdanowicz
Dietetyk
Białystok
Witam, należy wykonać USG tarczycy i udać się do endokrynologa. Duże skoki TSH może dawać zapalenie tarczycy. Być może konieczna też będzie konsultacja ginekologiczna i USG, w celu wykluczenia obecności polipów/ torbieli. Pozdrawiam i życzę zdrowia, niemniej dalsza diagnostyka jest konieczna.

 Sylwia Jajuga
Sylwia Jajuga
Dietetyk
Rzeszów
Dzień dobry. Jeżeli chodzi o hormon TSH to przede wszystkim należy sprawdzać jego poziom o tych samych porach. Duże wahania w takim odstępie czasu mogą świadczyć zaburzeniach działania tarczycy. Należy na pewno skonsultować te wyniki z endokrynologiem.

 Anna Karwala
Anna Karwala
Dietetyk
Zgierz
Dzień dobry, wahania TSH w ciągu dni mogą się różnić. Koniecznie należy udać się na konsultację do endokrynologa. Pozdrawiam

mgr Kamila Mentlewicz
mgr Kamila Mentlewicz
Dietetyk, Fizjoterapeuta
Poznań
Witam. Badanie powinno robić się do 3h po przebudzeniu się. Pomiar w późniejszym czasie może być niemiarodajny. Proszę skonsultować się z endokrynologiem. Gdy nie można unormować tarczycy wskazane jest wykonanie usg tarczycy celem wykluczenia nieprawidłowości, np. guzków.
Istotnym czynnikiem wspomagającym leczenie niedoczynności tarczycy jest dieta. Pozdrawiam

mgr Igor Mieńkowski
mgr Igor Mieńkowski
Dietetyk
Radom
Szanowna Pani jeśli chodzi o TSH to wpływ na wahania może mieć wiele czynników i takim podstawowym jest poziom kortyzolu ale również przyjmowanie hormonów. Do tego dochodzi czas badań - powinno się je powtórzyć o podobnej godzinie. Wahania są jednak na tyle duże, że warto je zrobić ponownie - w innym laboratorium. Pozdrawiam i łącze wyrazy szacunku

Specjaliści w zakresie leczenia: niedoczynność tarczycy

Krystyna Fiedler

Krystyna Fiedler

Dietetyk

Poznań

Abdulhakim Moqbil

Abdulhakim Moqbil

Internista

Parczew

Elżbieta Olearczyk

Elżbieta Olearczyk

Dietetyk

Limanowa

Paulina Jałocha-Zasadny

Paulina Jałocha-Zasadny

Dietetyk

Rzeszów

Natalia Parulska

Natalia Parulska

Dietetyk

Lublin

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 69 pytań dotyczących usługi: niedoczynność tarczycy

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.