Chciałabym się dowiedzieć czy zakraplanie oczu atropina o stężeniu 0,5% dla 6 miesięcznego dziecka p

5 odpowiedzi
Chciałabym się dowiedzieć czy zakraplanie oczu atropina o stężeniu 0,5% dla 6 miesięcznego dziecka przez 5 dni to nie jest za dużo ? I czy takiemu dziecku można podać atropinę 30 minut przed badaniem jednorazowo ?
Dzień dobry
Jednorazowe podanie atropiny na 30 minut przed badaniem mija się z celem. Lek ten powinno się stosować 4-5 dni w zwykle w przypadku podejrzenia wady wzroku, zeza. Jeśli potrzebujemy obejrzeć tylko dno oczu , wystarczy podać tropikamid przed badaniem.
Alicja Błażej-Waskiewicz

Witam,

Jest to normalne postepowanie przy badaniu malego dziecka.
pozdrawiam
AM Bilkiewicz-Pawelec
#powieki #okulistykaAnnaMaria #okulistaUk
Dzień dobry, krople z 0,5% Atropiny służą do porażenia akomodacji w celu ustalenia wady refrakcji dziecka. Zupełnie nie ma sensu jednokrotne podanie przed badaniem - wynik jest niewiarygodny, więc to strata czasu dla Państwa i lekarza. Żeby uzyskać wiarygodny wynik u tak małego dziecka należy zakraplać minimum 4 dni i na 5 dzień przeprowadzić badanie. Atropina podawana w kroplach do worka spojówkowego jest praktycznie pozbawiona ogólnych działań niepożądanych. Każdorazowo po zakropleniu proszę uciskać przez około 5 minut punkt łzowy w przyśrodkowym kącie oka celem uniknięcia przejścia roztworu do jamy nosowej.
Jednorazowe podanie atropiny 0,5 % jest niewystarczające dla porażenia akomodacji - która jest konieczna celem ujawnienia rzeczywistej refrakcji oka - krople te stosuje się min 5 dni. Przed badaniem można podać 1x lub 3x inne krople, ale nie zawsze u dzieci udaje się uzyskać rzeczywistą refrakcję. Osobiście w pierwszych miesiącach życia atropinę zlecam tylko w szczególnych przypadkach.
0.5%Atropina jest bezpieczna dla tak małego dziecka, natomiast celem ograniczenia działania ogólnego leku proszę po zakropieniu ucisnąć punkty łzowe przez minutę. Tylko takie porażenie akomodacji umożliwi prawidlowa ocenę refrakcji oka. Jednorazowe podanie nie porazi w pełni bardzo silnej akomodacji jaka występuje u dzieci. Proponuje minimum 3 dni zakrapiana. Pozdrawiam