CHAD i Trittico lub inny lek

3 odpowiedzi
Panie Doktorze,
choruję na CHAD i obecnie przyjmuję 500 mg Depakine, 40 mg Citabaxu oraz 15 mg Abilify rano, a wieczorem 1000 mg Depakine. Czy do tego leczenia można dodać jeszcze jakiś lek przeciwdepresyjny, jeśli mimo brania Citabaxu czuję się wciąż zmęczona i z trudem zabieram się do czegokolwiek? Jeśli tak, to jaki?
Będę bardzo wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam serdecznie!
Witam, Zgodnie ze standardami nie praktykuje się stosowania dwóch leków przeciwdepresyjnych w ChAD. W zależności od historii leczenia i odpowiedzi na poszczególne leki, można rozważyć zmiany w lekach stabilizujących nastrój. Pozdrawiam, PR

Można zmodyfikować leczenie w kierunku działania przeciwdepresyjnego, lecz bez osobistego zbadania nie mogę nic poradzić.

z poważaniem

M.Skarbek
Stosowanie leków przeciwdepresyjnych w chorobie afektywnej dwubiegunowej wymaga dużej ostrożności, ponieważ istnieje ryzyko tzw. zmiany fazy i przejścia w fazę manii. Jednym z rozwiązań może być zastosowanie takiego stabilizatora nastoju, jakim jest lamotrygina, która ma działanie określane z języka angielskiego "from below", czyli wyrównuje nastrój, ale leczenie zaczyna się głównie w fazie depresyjnej. Oczywiście decyzję w kwestii dalszego leczenia musi podjąć lekarz specjalista.