Chad, depresja czy fobia? 3 różne opinie

11 odpowiedzi
Dzień dobry,
Nazywam się Sebastian, wydaje mi się, że ostatnio często nasilają się u mnie problemy z samym sobą, często się bardzo mocno denerwuję, można powiedzieć, że aż czuję jak zalewa mnie kortyzol, jestem coraz mocniej rozkojarzony, z drugiej strony mam jakieś swoje natręctwa których pilnuję.
Mam 33 lata, odnoszę wrażenie, że miewam problemy z pamięcią, jak wspomniałem wcześniej, mocne "ataki" zdenerwowania, które prędzej czy później odbiją się na moich bliskich, mimo tego, że próbują to jeszcze tolerować, staram się jak mogę nad nimi panować, ale chyba coś postępuje w złym kierunku. Jak to się teraz ładnie mówi, odczuwam spadek jakości życia. Nie wybiegam gdzieś w przyszłość, nie snuję planów, żyję z dnia na dzień. Drugą stroną medalu jest to, że jestem osobą z poczuciem humoru, naprawdę staram się dużo uśmiechać.
Zauważyłem też, że np. czytanie książek nie przynosi mi już satysfakcji, ciężko mi się skupić, chciałbym wykonywać 1001 rzeczy na raz, z drugiej strony potrafię pracować osiągać bardzo dobre wyniki, i do tego sobie regularnie dorabiać po godzinach W mojej pracy głównie chodzi, by utrzymywać kontakt z ludźmi. Zaczynam w tym "sektorze" czuć się coraz mniej komfortowo. Ciężej wchodzę w relację, z obcymi, i co gorsza chyba powoli też ze znajomymi. Dużo też zależy od dnia, czasami czuję się jakbym miał ADHD, czasami bym został chętnie w domu.
Byłem u 3ch specjalistów, i usłyszałem trzy różne diagnozy: chad, fobia społeczna, depresja. Już sam nie wiem co myśleć. Szczerze mówiąc szybko przerywałam leczenie farmakologiczne. Wywiad z lekarzem to 5 min wizyty i recepta, dodatkowo nie potrafię wszystkiego przedstawić, jak tu, pisząc na forum.
PS.Leki SSRI zamulają mnie jeszcze bardziej.
Niestety bardzo trudno mi postawić diagnozę wirtualnie. Konieczna jest dobra diagnostyka psychiatryczna i psychologiczna. MS

Podał Pan dosyć dużo informacji. Wszystkie z wymienionych rozpoznanych zaburzeń mogą pojawić się w Pana wieku. Natomiast warto wyszczególnić objawy, które Pan opisuje - niepokój, problemy z koncentracją i bieżącym zapamiętywaniem, poczucie spadku jakości życia, "życie z dnia na dzień", izolacja od znajomych, spowolnienie - to objawy epizodu depresyjnego. Teraz należy sobie zadać pytanie czy jest to epizod depresji w chorobie dwubiegunowej ? Cechami, które mogą za tym przemawiać są: drażliwość, wybuchowość, okresowo poczucie zwiększonej energii "jakbym miał ADHD". Rozróżnienie tych dwóch schorzeń czyli depresji jedno i dwubiegunowej jest kluczowe dla leczenia. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na funkcjonowanie w relacjach z innymi, zainteresowanie życiem seksualnym i zwiększoną bądź zmniejszoną potrzebą snu. Wskazówką dla lekarza prowadzącego może być także zła odpowiedź lub brak poprawy po lekach przeciwdepresyjnych (w tym SSRI), które zwykle pogarszają przebieg lub nasilają draźliwość. Jeśli ostatecznym rozpoznaniem zostanie choroba dwubiegunowa jedynym słusznym i skutecznym rozwiązaniem są leki z grupy stabilizatorów nastroju.
Jak sam Pan zauważył, 5 minut rozmowy nie wystarcza na postawienie dobrej diagnozy. Na pewno konieczna jest dłuższa rozmowa diagnostyczna, dokładna analiza Pańskiego dotychczasowego leczenia, oraz prawdopodobnie badanie psychologiczne. To pozwoli na zaplanowanie skutecznego leczenia. Bardzo prawdopodobne, że będzie potrzebna zarówno farmakoterapia, jak i psychoterapia.
Dzień dobry

bez osobistego zbadania nie jestem w stanie postawić Panu rozpoznania ani wydać zaleceń. 5 minut to na pewno za mało czasu jak poradę psychiatryczną.

Abym mógł cokolwiek poradzić, zapraszam na poradę.

Dzień dobry

bez osobistego zbadania nie jestem w stanie postawić Panu rozpoznania ani wydać zaleceń. 5 minut to na pewno za mało czasu jak poradę psychiatryczną.

Z poważaniem

M. Skarbek
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Trudno postawić mi diagnozę i doradzić Panu bez wizyty lekarskiej.
Nie jest łatwo postawić ostateczną diagnozę w trakcie krótkiego badania lub na podstawie tak krótkiego opisu... Z tego, co Pan pisze, wynika, że może Pan doświadczać napadów lęku i możliwe, że z powodu tego zaburzenia rozwinął się wtórnie epizod depresyjny (a może było odwrotnie?). W przebiegu depresji często obserwuje się anhedonię (czytanie) oraz zaburzenia funkcji poznawczych (trudności ze skupieniem się) i planowania aktywności, a także drażliwość - np. w kontaktach z ludźmi.
Przerwanie leczenia farmakologicznego niestety nie było dobrym pomysłem, gdyż leki przeciwdepresyjne zwykle zaczynają działać w pożądany sposób dopiero po co najmniej 3-4 tygodniach (wcześniej obserwujemy raczej działania niepożądane, które z kolei po tygodniu - 2 mijają). Poza SSRI są też inne leki, które mogą być lepiej tolerowane.
Oczywiście w Pana przypadku konieczny byłby szczegółowy wywiad. Jestem jednak zdania, że przede wszystkim, poza ewentualnym wspomożeniem się leczeniem farmakologicznym, potrzebna jest psychoterapia, np. w nurcie poznawczo-behawioralnym.
Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia!
Panie Sebastianie!
Nie dziwię się tym trzem rozpoznaniom. Bywa, że objawy ich, występują łącznie Z opisu sądzę, że powinien się Pan leczyć. Bez tego nie będzie lepiej. Ale Pan się przecież N I E leczy!! To czy leki "zamulają" zależy od dawki, rodzaju leku, sposobów przyjmowania go itp. Niektóre z nich mogą wywoływać niemiłe objawy uboczne ale zwykle niezbyt nasilone, na początku stosowani! po 1 - 2 dawce. I zwykle nie jest to zamulanie. Przynajmniej u większości pacjentów.. Jeśli odstawi się lek za wcześnie nie można uzyskać efektów terapeutycznych! Proszę zadecydować - czy kłopotliwe objawy są trudniejsze niż leczenie? Odnoszę wrażenie, że może być Pan w fazie podwyższonego nastroju z drażliwością, trudnością skupienia uwagi, kłopotami w utrzymaniu zaplanowanej aktywności, zaburzeniami snu. Jeśli tak jest może to wskazywać na fazę hypomaniakalną CHAD a nie ADHD. Podwyższony nastrój utrudnia zastosowanie się do reżimu leczenia. Bo jak tu się leczyć gdy człowiek jest tak aktywny i pozytywnie "nakręcony"? Ale może to jest coś innego. Tak czy owak moim zdaniem koniecznym jest wizyta u psychiatry. Jeśli nie jest Pan w stanie w trakcie wizyty powiedzieć "wszystkiego", niech Pan spisze to na kartce i odczyta lekarzowi. Nie sądzę by był temu przeciwny.
Życzę zdrowia !
Witam,

Po przeczytaniu Pana opisu potrafię sobie wyobrazić Pana cierpienie. Trzy różne diagnozy od trzech różnych specjalistów mogą wprowadzić w jeszcze większe zakłopotanie. Moim zdaniem kolejny specjalista może postawić jeszcze inne rozpoznanie. Ja uważam, że nie rozpoznanie jest najistotniejsze, a postępowanie lecznicze. Ono może być podobne mimo różnych rozpoznań. Warto rozpocząć leczenie u psychiatry i starać się je kontynuować. Warto omawiać swoje wątpliwości dotyczące skuteczności leczenia zamiast od razu rezygnować i zmieniać lekarza. Myślę, że oprócz leków skuteczna może być również psychoterapia. Zapraszam na wizytę.

Pozdrawiam serdecznie
Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Nie bardzo wiem, na co mam odpowiedzieć. Nie ma tu sprecyzowanego pytania
Szanowny Panie,
Opisane przez Pana dolegliwości mogą występować w co najmniej kilku zaburzeniach psychicznych. Problemy z koncentracją, labilność emocjonalna, dolegliwości lękowe, "napady zdenerwowania", pobudzenie, które Pan opisuje, mogą występować zarówno w zaburzeniach afektywnych ( CHAD, zaburzenia depresyjne nawracające jak również w przebiegu zaburzeń lękowych). Dla postawienia rzetelnej diagnozy, konieczne jest przeprowadzenie dokładnego badania psychiatrycznego. Badanie takie, nie może trwać jak to Pan określił " 5min". Pomocna może być również opinia psychologa klinicznego, który będzie mógł ocenić czy Pana problemy nie są spowodowane zaburzeniami osobowości. W każdym przypadku należy wykluczyć przyczyny somatyczne występujących zaburzeń psychicznych ( zaburzenia hormonalne, choroby ogólnoustrojowe). Radziłbym Panu udać się do innego lekarza psychiatry, który na podstawie prawidłowo przeprowadzonego badania, zweryfikuje rozpoznanie i zastosuje adekwatne leczenie.

Serdecznie Pozdrawiam
Drażliwość i silne napięcie emocjonalne, które wyraźnie Panu doskwierają, mogą występować w wielu zespołach psychopatologicznych. Najczęściej na takie objawy skarżą się osoby z nerwicą, chorobą afektywną dwubiegunową lub depresją. Leki z grupy SSRI, o których Pan wspomina, zwykle dobrze wpływają na objawy wynikające z napięcia i lęku, jednak ich działanie odczuwalne jest dopiero po ok. 3 tygodniach regularnego stosowania. tymczasem w pierwszej fazie leczenia może nastąpić nawet przejściowe pogorszenie. Aby Panu pomóc, konieczne jest dokładne badanie i ustalenie długofalowej strategii leczenia.