CHAD a błędna diagnoza

7 odpowiedzi
Dzień dobry,
mam 20 lat i od 1,5 roku mam zdiagnozowany CHAD, wcześniej byłam leczona na depresję. Leki nie za bardzo działają, zastanawiam się czy jest możliwość aby to była kolejna błędna diagnoza. Przyznaję, że przez pewien okres czasu ich nie brałam, ale teraz się pilnuję, mimo tego nic się nie zmienia, poza tym że jestem lekko "otumaniona". Nawet gdy czuję się "dobrze" bez lekow czy z lekami to czuje ciagle zmeczenie. Depresja byla efektem silnego stresu i problemow wiec nie sadze by mialo to zwiazek z genetyka. Mam rowniez niedoczynnosc tarczycy. Bylabym wdzieczna o odpowiedz czy mozliwe ze nie jest to CHAD lub jest to jakas inna choroba. Jak moglabym to sprawdzic, do kogo w takim razie udac sie po pomoc?
Kiedy doświadczamy trudności, zwłaszcza natury psychicznej, naturalne jest, że mamy wątpliwości, obawy, niepewność. Rozpoznanie jest potrzebne nam, lekarzom, dla w miarę możliwości jasnego zdefiniowania natury problemu i skorzystania z dostępnej wiedzy na temat jego opanowania. Ta "etykieta" jaką otrzymuje pacjent jest ułatwieniem dla lekarza ale nie zawsze dla osoby leczonej. Rozpoznanie CHAD, jeśli postawione przez lekarza psychiatrę, jest rozważnie podjętą decyzją, z uważnością na inne zaburzenia skutkujące podobnymi objawami. Jednak jeśli nie jest Pani przekonana do rozpoznania ani zalecanych leków to warunkiem koniecznym wydaje się być znalezienie możliwości spokojnego wspólnego zastanowienia się nad rozumieniem natury trudności i poszukania akceptowanego sposobu leczenia.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry

bez osobistego zbadania nie jestem w stanie wypowiedzieć się na temat Pani diagnozy. Być może jest ona do weryfikacji. Jest Pani bardzo młodą osobą a w tym wieku często zaburzenia psychiczne mają niecharakterystyczne objawy.

Z poważaniem
M. SKarbek
Droga Pani!
Mam nadzieję, że Pani wie o tym, że CHAD to choroba afektywna dwubiegunowa a więc występują w niej zmiany nastroju i to z różną częstotliwością. Niejednokrotnie dość często. Leki w ty zaburzeniu to nie tylko tymoleptyki ale i leki stabilizujące nastrój. Ale i tak w s z y s t k i e leki trzeba brać systematycznie. Inaczej pacjent naraża się na "huśtawkę nastroju" co niezbyt pomaga w poprawie jakości życia.
Nie jestem w stanie weryfikować rozpoznania - nie podała Pani jakichkolwiek objawów!
Czy lekarz, który rozpoznał Pani CHAD nie może odpowiedzieć na Pani pytanie? Chyba, że rozpoznania nie postawił lekarz?! Tak czy owak trzeba pójść do psychiatry, tylko ten specjalista może miarodajnie wypowiedzieć się w tej sprawie.
Pozdrawiam
Witam.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć bez badania Pacjenta. Myślę, że nie można wykluczyć takiej możliwości. Jeśli ma Pani wątpliwości to proponuję odbyć konsultację psychiatryczną u innego lekarza. Warto też omawiać swoje wątpliwości z lekarzem leczącym. On prawdopodobnie najlepiej wie, dlaczego postawił takie rozpoznanie.

Pozdrawiam serdecznie.
W Pani wypowiedzi jest zdecydowani zbyt mało danych , abym mogła kategorycznie odpowiedzieć na zadane pytania. Rozpoznanie i leczenie ChAD jest długotrwałe , trudne i skomplikowane. Wymaga częstych wizyt u psychiatry, dobrej współpracy w leczeniu miedzy pacjentem , a lekarzem. Ważne jest wyrównanie funkcji tarczycy, kontrola endokrynologiczna. Radze skontaktować się ze swoim lekarzem w celu rozwiania wszelkich watpliwości
Dzień dobry!
Trudno to ocenić, ponieważ nie pisze Pani nic o objawach maniakalnych, a samo zmęczenie może towarzyszyć różnym jednostkom chorobowym, nie tylko psychiatrycznym - także nieodpowiednio lub wcale nieleczonej niedoczynności tarczycy. Co do diagnozy - na pewno kluczowe byłoby zebranie szczegółowego wywiadu i ewentualne wykonanie badań psychologicznych. Ponadto, nawet przy trafnej diagnozie może być nietrafnie dobrany lek. Dlatego sugerowałabym wizytę u psychiatry i ewentualnie u psychologa w celu wykonania szczegółowej diagnostyki i odpowiedniego dobrania leków.
Witam, do rozpoznania CHAD konieczne jest przebycie zarówno epizodów depresyjnych jak i maniakalnych. Nic Pani nie pisze o okresach wzmożonego samopoczucia, czy były, ile trwały, etc. Uporczywe utrzymywanie się obniżonego nastroju, napędu i męczliwości przemawia albo za dystymią, albo za niezbyt efektywnie leczoną niedoczynnością tarczycy. Proponuję zbadać poziom hormonów tarczycy przed ewentualną zmianą antydepresanta. Pozdrawiam.