Cechy zerwania ATFL

1 odpowiedzi
Witam!
Panie Doktorze, na początku października skręciłem staw skokowy. Po trzech tygodniach gipsu zrobiłem USG- wynik:
Obrzęk toczka prostowników na poziomie dalszej nasady kości piszczelowej.
Aparat więzadłowo-torebkowy kompleksu bocznego:
W strzałkowo -skokowe przednie struktura nieprawidłowa, napina się z niewielkim opóźnieniem W strzałkowo- piętowe widoczna niewielka ilość płynu okołostawowo, z cechami niestabilności więzadła skokowo-strałkowego do wetyfikacji NMR.
Ścięgno Achillesa nieco wyoblony tylny zaryz z obniżoną echogenicznością warstw powierzchniowych ścięgna.
Diagnoza ortopedy " operacja".
Wynik badania MR:
Duża kostka trójkątna wielkości 13x5mm otoczona wysiękiem. Niewielki wysiek w szparach stawu skokowego górnego i dolnego z towarzyszącym obrzękiem błony maziowej.
Cechy zerwania ATFL oraz naderwania PTFL i więzadła trójgraniastego. Obrzęk szpiku kostnego przednio- przyśrodkowej części k. skokowej.Niewielki wysiek w pochewce ścięgna mięśnia zginacza długiego palucha. Torbiel kostna wielkości 11x3mmw kości klinowatej przysrodkowej. Poza tym sygnał i struktura kośćca prawidłowe. Ścięgno Achillesa, rozcięgno podeszwowe zachowane.
Ponowna wizyta u ortopedy - "Operacja- rekonstrukcja wiązadła ATFL"
Panie doktorze co dalej robić? Czy operacja w tym przypadku jest faktycznie konieczna??
Pozdrawiam
Nie. W większości przypadków atfl po uszkodzeniu się goi. Konieczna jest rehabilitacja a w szczególności trening propriocepcji. Dopiero, gdy niestabilność utrzymuje się i skręcenia Na wracają, wskazana jest operacja.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.