CBCT ZATOK: Przewody nosowe drożne, umiarkowanie zwężone przez przerośnięte małżowiny nosowe dolne.

1 odpowiedzi
CBCT ZATOK: Przewody nosowe drożne, umiarkowanie zwężone przez przerośnięte małżowiny nosowe dolne.
Kostna przegroda nosowa prosta.
Zatoka szczękowa prawa i lewa powietrzne.
W zachyłku zębodołowym zatoki szczękowej lewej widoczne poszerzenie błony śluzowej Shneidera.
Kompleksy ujściowo-przewodowe obustronne drożne.
Komórki sitowe przednie środkowe i tylne obustronnie powietrzne.
Zatoka klinowa-powietrzna.
Zatoka czołowa-powietrzna.
Ząb 25 leczony endodontycznie, wypełniony niejednorodnie. Kanał niedopłeniony na 2 mm dowierzchołkowo. Poszerzenie ozębnej wokół wierzchołka korzenia.
Zęby 26 i 27 nie noszą znamion leczenia endodontycznego. Obraz tkanek okw-prawidłowy. Stawy skroniowo-żuchwowe-symetryczne.

Wymaz z górnych dróg oddechowych/; /obecna flora fizjologiczna: Streptococcus z grupy viridans, Neisseria sp.

Objawy/; ból głowy (okolice czoła), przy pochylaniu, katar gęsty (śluz, nie dający się wydmuchać, przez to bezsenność), przewlekłe zmęczenie, przekrwienie i powiększenie małżowin wyszło po badaniu wziernikiem nosowym.

Pierwsze leczenie kanałowe zęba 25 czyli piątki górnej lewej przeprowadzone w 2011r.- błędnie.
Ponowne drugie leczenie kanałowe przeprowadzone w 2015 r. Niedopełniony kanał, bardzo duże zmiany okołowierzchołkowe. (2lekarzy nie dawało szans na pozytywne wyleczenie zęba, jeden się podjął leczenia kanałowego ponownego). Po otwarciu zęba smród, założony środek bakteriobójczy, po 2 tyg wypełnienie.
W 10.2018r. wykonane CBCT zatok opis powyżej.
Od 15.10.2018 do 9.012019 do zęba co dwa tygodnie zakładany środek bakteriobójczy.
Trzecia próba leczenia kanałowego przeprowadzona 9.01.2019r. Ząb pulsuje od zęba do oczodołu.

Na zatoki choruję już parę lat...nie wiedząc o tym, myśląc że to kolejna infekcja. Po badaniach u 2 laryngologów (PRZED tomografią zatok) stwierdzone reumatyczne bóle żuchwowe :):):), drugi laryngolog kazał czekać i obserwować:))) Niestety chce się płakać, niektórzy nie powinni przyjmować w gabinetach.
Trafiłam do szpitala w 10.2018r. z zapaleniem środkowym ucha, lekarz stwierdził przewlekłe zapalenie zatok. Przepisany antybiotyk, krople donosowe i alertec. Po alertecu mega wielki ból zęba. Musiałam przestać stosować te tabletki.
Laryngolog powiedział że dobrym rozwiązaniem jest konchoplastykę małżowin przynosowych. Dlatego zrobiłam tomografię, żeby sprawdzić ich przerost i ten ząb który poczułam po braniu tych leków. Przerost potwierdził się w badaniu CBCT.

Co teraz? Najpierw wyleczyć ząb, później zatokę? Czy najpierw zatokę potem ząb?
Czy może usunąć ten ząb....może z więzadłem razem z 1 mm gniazdka kostnego?
Kolejny stomatolog umówiony na 26.02.2019r.
Czy lepsza jest konchoplastyka kriochirurgii czy tzw. przypalanie? Gdzie można ją wykonać?
Czy po konchoplastyce bakterie w zatoce "znikną"? Jak?

Czy po roku jeżeli nastąpi kolejny przerost wykonuje się kolejne przypalanie? jeżeli bakterie nie znikną.
Czy lepiej płukanie lub cewnikowanie endoskopowe zatok?
Co dzieje się z małżowinami przypalanymi wielokrotnie?
Co z węchem? Czy następuje utrata?
Czy po zabiegach trzeba przyjmować jakieś leki?
Planuję ciążę...po jakim czasie od zabiegu można starać się o dziecko?

Czy proponujecie inne metody? Jakie? Będę wdzięczna za radę.
Witam , zanim podejmie się Pan/ Pani jakiemuś inwazyjnemu zabiegowi chirurgicznemu warto spróbować zabiegów akupunktury , które sięgną do prawdziwej przyczyny problemu . Bez usunięcia przyczyny wszelkie zabiegi pomogą tylko na chwilę. Z opisu wynika że w rejonie głowy jest tzw nadmiarowe gorąco, które prowadzi do problemów z zatokami i psucia się zębów. Za pomocą akupunktury przywraca się prawidłową równowagę w organizmie co sprawia że nadmiarowe gorąco przestanie się wytwarzać.