Brak wypróżnień i śluz w kale u 5-tygodniowego niemowlaka

3 odpowiedzi
Witam, mój syn jutro kończy 6 tygodni (karmiony wyłącznie piersią) i od tygodnia nie wypróżnił się samodzielnie. Co 2-3 dni "pomagamy" mu wypróżnić się za pomocą kateteru rektalnego. Kupy są pełne śluzu, musztardowe, półpłynne, o kwaśnym zapachu, dziś dodatkowo zauważyłam nitki krwi. Dziecko dodatkowo od tego czasu cierpi na wzdęcia, przez które nie może spać ani normalnie jeść (co chwila odrywa się od piersi z płaczem,oddaje gazy, je obecnie bardzo mało, uspokaja się natomiast od razu gdy dostanie smoczek).
Synek od około 3 tygodni dostaje probiotyk, Espumisan i Delicol, jednak poprawy brak.
Proszę o informację do lekarza jakiej specjalizacji powinnam się wybrać bo zdaje się, że u tak małego dziecka brak wypróżnień przez tak długi czas jest zaburzeniem.
Pozdrawiam!
Dzień dobry

Dziecko karmione piersią może oddawać stolec kilka razy dziennie (nawet przy każdym karmieniu), ale może też raz na kilka dni. Oczywiście nie powinno mu to sprawiać trudności.
Proszę nie przesadzać z "pomaganiem" dziecku w oddaniu stolca, bo tak bardzo szybko można doprowadzić do tego, że już samo się nie będzie umiało wypróżnić. Raczej proszę próbować masowania, zmiany pozycji, zamiast kateteru czy też czopka.
Tutaj przyczyną może być jednak jakaś nietolerancja pokarmowa. Na pewno na początek trzeba na próbę wykluczyć z diety mamy mleko i jego przetwory oraz wołowinę i cielęcinę.
Na początek wystarczy wizyta u pediatry, a proszę przed tą wizytą zapisywać chociaż przez kilka dni wszystko co Pani zjada. Może uda się w ten sposób zidentyfikować składnik pokarmowy, który może powodować problem. Warto też wykonać przynajmniej badanie ogólne moczu (tak żeby wykluczyć zakażenie).
Jeżeli zalecenia pediatry okażą się niewystarczające i nie będzie poprawy, to oczywiście wskazana będzie konsultacja gastroenterologa dziecięcego.
Chciałbym tylko Panią uspokoić, że zaburzenia mogą też wynikać z niedojrzałości przewodu pokarmowego i w większości przypadków ustępują samoistnie wraz ze wzrostem dziecka.

Pozdrawiam
Piotr Hartmann

Proszę udać się na konsultację w pierwszej kolejności do swojego pediatry, który zbada dziecko i dalej pokieruje Państwa, jeżeli będzie taka konieczność, do innych specjalistów:)pozdrawiam
Witam; Wypróżnienia u noworodków i niemowląt, karmionych piersią, zwykle są regulowane przez organizm dziecka i dopiero po 5-6 dniach, mówimy o zaparciu. Dodatkowo, o zaparciu można mówić w przypadku, kiedy stolec staje się twardy, przypominający drobne twarde kulki. Mechaniczna pomoc, kateterem czy np termometrem nie jest zalecana, odwrotnie, może nawet doprowadzić do zaparć nawykowych i drobnych uszkodzeń śluzówki odbytu. Może to tłumaczyć, zauważone przez Państwa nitki krwi. Pomóc dziecku można masując brzuszek, kolistymi ruchami od pępka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a jeśli taki zabieg nie pomaga lub powoduje u dziecka dodatkowy dyskomfort, można spróbować delikatnie poruszać nogami dziecka, podobnymi ruchami jak przy jeździe na rowerze.
O ile nie martwił bym się konsystencją kupy, to konieczność pomocy przy wypróżnieniu, wymaga już pewnej interwencji. Sądzę, że źródłem problemów może być jakiś składnik diety Mamy lub technika karmienia.
Zwróciłbym się z tym problemem do jednej z Poradni Laktacyjnych. W Warszawie, można znaleźć je przy Szpitalach na Kasprzaka, Św. Zofii na Żelaznej, na Karowej i Wołoskiej (to te z NFZ). Jest też wiele Poradni przy mniejszych NZOZach. Do czasu porady lekarskiej, wstrzymałbym się z podawaniem probiotyku (niektóre szczepy bakterii bądź grzybów, mogą również pogorszyć objawy u dziecka). Zaparcia u tak małych dzieci, są zwykle związane z ich odwodnieniem, jednak przy karmieniu piersią i opisanym wyglądzie i konsystencji stolca, nie jest to raczej powodem. Pozdrawiam Krzysztof Kowalczyk