Brak okresu - luteina podjęzykowa.

4 odpowiedzi
Od pewnego czasu staramy się z mężem o dziecko. Od zawsze mam bardzo nieregularne cykle (od 28 dni do nawet 50), a jak się pół roku temu okazało problemy z tarczycą -niedoczynność (przyjmuję już leki i jestem pod kontrolą endokrynologa) i guzki w cieśni tarczycy. Ostatnio po ponad 50 dniach pojawiło się delikatne, brunatne plamienie, trwające ok. tydzień, a następnie po 20-kilku dniach ponownie brunatne plamienie. Po wizycie u ginekologa miałam przyjmować luteinę (50) podjęzykowo - 2x dziennie - niestety nie wiem jak długo powinnam ją brać, więc po tygodniu przerwałam. Krótko po jej odstawieniu miałam nabrzmiałe, bolące piersi, jak przed okresem, lecz dolegliwości minęły. Właśnie upływa 14 dni od odstawienia, a okresu jak nie było, tak nie ma. Co może być przyczyną braku okresu, mimo przyjmowania luteiny? Powinnam jeszcze poczekać, czy udać się do ginekologa? Dziękuję.
ile Pani ma lat ? czy ma Pani dzieci ? należy wykluczyć niedoczynność przysadkową. prosze zrobić FSH i AMH i PRL + kontrola TSH rozważyć stymulacje jajeczkowania - jeżeli wyniki będą dobre. u Pani HSG i kontrola nasienia mężą. zrobić plan postępowania. pzdr artur mazur kalisz

Szanowna Pani, w Państwa sytuacji stała i regularna współpraca z doświadczonym specjalistą może znacząco zwiększyć szansę sukcesu w staraniach o dziecko. Z wyrazami szacunku,
Witam,
Z pewnością wymaga Pani wnikliwej diagnostyki endokrynologicznej najlepiej kompleksowej w oddziale endokrynologii ginekologicznej, Aby wywołać miesiączkę luteinę podjęzykową należy stosować przez 7 dni 2 x 2 tabl. W ciągu 7 dni od odstawienia powinna wystąpić miesiączka.
z poważeniem
Tomasz Łabiak
Prawdopodobnie są to zaburzenia hormonalne wymagające stosowania odpowiednich preparatów stąd trzeba odwiedzić ginekologa