Brak miesiączki

1 odpowiedzi
Witam, Kieruję się do Pana w sprawie braku cyklu miesiączkowania. Mam 21 lat, pierwszą miesiączkę dostałam w 3kl.gimnazjum - zaniepokoiło mnie to, więc udałam się do lekarza u siebie w miejscowości , który powiedział mi " Nie martwi się Pani brakiem okresu, to jest normalne,że Pani go nie ma", więc byłam bezradna, zarejestrowałam się do lekarza w innej miejscowości (na NFZ), jeździłam do niego, kombinował różnie, ale wszystkie jego starania na marne, kazał zrobić mi badania na tarczycę, bo może od tego, z tarczycą okazało się, że jest okej, zaproponowałam mu sama osobiście, żeby dał mi tabletki antykoncepcyjne, może one uregulują mi cykl, okazało się,że po zastosowaniu jednego opakowania okres pojawił się i tak było za każdym razem , gdy je zażywałam (poza tabletkami nie skierował mnie na żadne inne badania), naturalnie organizm nie funkcjonuje w tej sprawie... Jestem bezradna, tak jak wspomniałam mam 21 lat,a ja nadal nie mam miesiączki ( jedynie co to dowiedziałam się ,że na jajnikach/jajniku mam mnóstwo pęcherzyków jeden obok drugiego, które nie znikają... Nie mam pojęcia co w tej kwestii robić dalej u nas robią eksperymenty na człowieku i później ręce rozkładają...

Dziękuję za udzielenie odpowiedzi,
pozdrawiam.
Witam Panią.
Rzeczywiście jest trochę do wyjaśnienia w Pani cyklu. Mam jednak dla Pani też dobre wiadomości, Skoro sama Pani zamiesiączkowała za pierwszym razem (choć rzeczywiście trochę później niż to zwykle bywa) oznacza to,że ma Pani potencjał do prawidłowych cykli w przyszłości. Najbardziej obawiamy się tzw pierwotnego braku miesiączki - wtedy często oznancza to wadę narządu rodnego albo bardzo upośledzoną funkcję jajników.
W Pani przypadku ( tak jak w innych zaburzeniach miesiączkowania) należy rozpocząć od :
1.dokładnego wywiadu,łącznie z żeńską częścią rodziny
2. USG przezpochwowe- ponownie trzeba zweryfikować macicę oraz jajniki. To co Pani wspomniała o drobnych pęcherzykach może być zarówno fizjologią ( bo taki obraz jajników wystepuje u młodych dziewczyn ) jak i wskazaniem do poszukiwania patologii ( w zespole policystycznych jajników również występuję wiele pęcherzyków). Proszę pamiętać ,że ocena jajników nie jest obiektywna w przypadku hormonoterpii (antykoncepcji)- jak rozumiem nadal Pani ją stosuje.
3.ocena układu hormonalnego : hormony tarczycy (TSH,fT3,fT4), prolaktyna, testosteron, ocena rezerwy jajnikowej oraz występowania owulacji.

Szczerze mówiąc, rozpocząłbym jednak od odstawienia antykoncepcji pod kontrolą zaufanego lekarza prowadzącego. Być może Pani cykle pojawią się same - w trakcie upływu czasu niektóre przeszkody funkcjonalne ustępują. (Proszę pamiętać o możliwości zajścia w ciążę w przypadku współżycia.)

Pozdrawiam serdecznie.