Bóle kręgosłupa powodujące tiki nerwowe.

1 odpowiedzi
Opis wykonanego rezonansu: Wielopoziomowe zwyrodnieniowe obniżenie sygnału krążków międzykręgowych w odcinku szyjnym. Od poziomu C1 do poziomu trzonu C6 widoczne ścisłe przyleganie rdzenia kręgowego do przedniej ściany worka oponowego-przednia rezerwa planowa jest śladowa, natomiast tylna jest szeroka. Obraz jest nietypowy, budzi podejrzenia pozapalnych zrostów w przedniej części worka oponowego. Na poziomie C5/C6 centralna wypuklina krążka powoduje ucisk przedniej powierzchni worka oponowego bez ewidentnego ucisku korzeni rdzeniowych. Na poziomie C6/C7 centralna wypuklina i osteolity na tylnych krawędziach trzonów w stawach międzykręgowych powodują ucisk przedniej powierzchni worka oponowego i obu korzeni rdzeniowych w zachyłkach bocznych i przy wejściu do otworów międzykręgowych: oraz modelo9 wanie brzusznej powierzchni rdzenia. Na poziomie C7/TH1 śladowa wypuklina nie powoduje istotnych objawów uciskowych. W zakresie wykonanego badania widoczne są centralne wypukliny krążków Th2/Th3, Th3/Th4, Th4/Th5. Na poziomie dyskopatii C6/C7 cechy sten ozy kanału kręgowego – zwężenie do 8,5 mm w przekroju strzałkowym, poza tym szerokość kanału w normie. W trzonach kręgów C6, C7 ogniska zwyrodnienia tłuszczowego. Intensywność sygnału rdzenia kręgowego prawidłowa. Wnioski: Śladowa rezerwa planowa worka oponowego w odcinku od poziomu C1 do C6 budzi podejrzenie pozapalnych zrostów w przedniej części worka oponowego. Niewielka dyskopatia C5/C6. Dyskopatia i zmiany zwyrodnieniowe na poziomie C6/C7 z obecnością objawów uciskowych struktur wewnątrz kanałowych. Czy musi być wykonana operacja?
Trudno odpowiedzieć bez analizy objawów pacjenta i obejrzenia badania obrazowego. Przy istotnym ucisku na struktury nerwowe operacja jest konieczna.