Bóle kręgosłupa

3 odpowiedzi
Dzień dobry
Mam 48 lat, mężczyzna Proszę o interpretację po wykonanym rezonansie:
Pogłębienie lordozy lędźwiowej z poziomym ustawieniem kości krzyżowej.
Obniżenie wysokości i dehydratacja krążka międzykręgowego L5/S1 – zmiany degeneracyjne.

Na poziomie L5/S1 okrężna wypuklina krążka z towarzyszącą okrężną osteofitozą wlk. Do 6 mm poza
tylne obrysy trzonów, przylegająca do przedniej powierzchni worka oponowego i prawego korzenia
S1 w zachyłku bocznym- nie można wykluczyć kolizji ułożeniowej.

Symetryczna, okrężna wypuklina krążka L4/L5 i L3/L4 modelująca przednią ścianę worka oponowego,
ze zwężeniem zachyłków bocznych, bez ucisku na korzenie.

Przednio-boczne osteofity krawędzi pozostałych trzonów kręgów.
Na poziomach L3-S1 pogrubienie więzadeł żółtych i niewielki wysięk w stawach międzykręgowych.

Pasma zwyrodnieniowego obrzęku szpiku (Modic 1) trzonów kręgów przyległych do krążka L5/S1 oraz
nierówność ich blaszek granicznych na tle zwyrodnieniowego uszkodzenia płytek chrzęstnych -
osteochondrosis erosiva.

Przestrzeń przykręgosłupowa bez widocznych cech patologii.
Pozdrawiam
Dzień dobry!

Interpretacja wyniku MR możliwa jest wyłącznie w kontekście badania klinicznego - możliwa po osobistej rozmowie z lekarzem oraz badaniu.

Sugeruję kontakt z lekarzem, który zlecił wykonanie rezonansu magnetycznego.

Nie potrafię ocenić Pani problemu na odległość zza ekranu i klawiatury..

Pozdrawiam,

Piotr Staszczuk
Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Mamy op[is spondylozy lędźwiowej z wielopoziomową dyskopatią, ale bez znacznej stenozy struktur nerwowych. Wszystko zależy jakie dolegliwości towarzyszą tym zmianom. Raczej brak wskazań do leczenia operacyjnego. Farmakoterapia i rehabilitacja z zakazem obciążania osi kręgosłupa
Witam. Opisano cechy przewlekłej choroby zwyrodnieniowo-przeciążeniowej dolnego odcinka kręgosłupa, możliwy konflikt uszkodzonego krążka na poziomie L5-S1 z prawym korzeniem nerwowym. W przypadku wystąpienia bólu promieniującego do nogi wskazana jest konsultacja neurochirurgiczna. W przeciwnym przypadku z reguły na początku wskazana jest rehabilitacja. Pozdrawiam