bóle kręgosłupa

2 odpowiedzi
Dzień dobry, W związku z bólami kręgosłupa (głównie bóle żeber po lewej stronie) miałam rezonans magnetyczny odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa. Mam 64 lata. Opis badania poniżej. W jakim kierunku powinno iść leczenie?
Lordoza szyjna w pozycji badania spłycona.
Zmniejszenie uwodnienia krążków m-k badanego odcinka kręgosłupa z obniżeniem wysokości krążka C4/C5, w mniejszym stopniu C5/C6.
Drobna osteofitoza na przednich krawędziach trzonów C3-C6.
PoziomC2/C3/C4/C5/C6/C7/TH1 wypuklanie się krażków m-k drobne, tylne pośrodkowe protruzje zwężają przednią rezerwę płynową.
Niewielki przerost wyrostków stawowych stawów m-k. Otwory m-k C4/C5/C6 węższe.
Widoczne pośrodkowe, centralne protruzje na Th1/Th2/Th3 ograniczające przednią rezerwę płynową.
Rezerwa płynowa podpajęczynówkowa zachowana. Rdzeń kręgowy o prawidłowej intensywności sygnału. Podejrzenie płynu w prawej zatoce szczękowej wypełniający jej 1 objętości. Zgrubienia błony śluzowej w lewej zatoce szczękowej.
Niewielkiego stopnia lewoboczne skrzywienie kr. Lędźwiowego ze spłyceniem lordozy.
Zmniejszenie uwodnienia krążków m-k L1/L2/L3 oraz L4/L5 z nieznacznym obniżeniem wysokości L4/L5.
Nierówny zarys blaszek granicznych krążków m-k Th11-L1 z drobnymi przepuklinami dotrzonowymi.
Poziom Th12/L1 tylna protruzja. Znacznie pogrubiałe więzadła żółte L>P. Worek oponowy uciśnięty ze zwężeniem przedniej rezerwy płynowej.
Poziom L1/L2 koncentryczna wypuklina z tylną, pośrodkową ekstruzją migrującą wzdłuż ½ wysokości tylnej krawędzi trzonu L1. Pogrubiałe więzadła żółte oraz przerost stawów m-k L>P.
Kompresja worka oponowego ze zmniejszeniem objętości rezerwy płynowej i zachyłków bocznych. Otwory m-k ograniczone w partiach dolnych.
Poziom L2/L3 nasilona koncentryczna wypuklina z przewagą do otworów m-k. Osteofity na przednich krawędziach trzonów. Zwyrodnienie stawów m-k oraz pogrubienie więzadeł żółtych L>P.
Ucisk worka oponowego ze zmniejszeniem rezerwy płynowej i przewężeniem zachyłków bocznych. Otwory m-k przewężone głównie w partiach dolnych.
Poziom L3/L4/L5 uogólnione wypukliny. Zmiany zwyrodnieniowe stawów m-k z szerszymi więzadłami żółtymi.
Mierny ucisk worka oponowego z przewagą na L4/L5, zachyłki boczne przewężone z widocznym modelowaniem nici nerwowych korzeni nerwów L5, zwłaszcza lewego. Otwory m-k ograniczone w częściach dolnych.
Poziom L5/S1 tendencja do wypuklania krążka m-k. Zwyrodnienie stawów m-k, pogrubiałe więzadła żółte. Otwory m-k oraz zachyłki boczne węższe bez cech ucisku struktur nerwowych w pozycji badania. Struktury stożka rdzenia o prawidłowej intensywności sygnału.
Naczyniak trzonu L1 – 16mm, th 12 – 9mm.
Drobne zwyrodnienie blaszek granicznych trzonów typ II Modic w otoczeniu krążka m-k L2/L3 i L4/L5.
Badanie MR dostarczyło wielu informacji ale niestety nie wskazało jednoznacznie na przyczynę Pani dolegliwości. Konieczna jest weryfikacja kliniczna.

wszystko zależy od objawów klinicznych można leczyć to zachowawczo bądź przy braku poprawy operacyjnie