Boląca małżowina uszna..

3 odpowiedzi
Witam,od kilku miesiecy pobolewa mnie małżowina uszna,sa dni że bardzo boli,nie mogę spać na tym boku jest to lewa strona,przy nacisku w wewnatrz ucha nic nie boli tylko wlasnie ta malzowina ,czasami ucho robi sie czerwone i gorące,czy mam sie martwic ze to cos poważnego,acha i czuje taki ucisk rowniez za uchem.....
Myślę, że zamiast martwić się lepiej zapisać się na wizytę do laryngologa, który pewnie rozwiąże problem.
Pozdrawiam,
Prof. A> Krzeski

Witam
Być może jest to spowodowane stanem zapalnym chrząstki małżowiny usznej lub patologią unerwienia przywspółczulnego (okresowo zaczerwienienie małżowiny?); nawracające zapalenie chrząstki małżowiny może być na tle choroby autoimmunologicznej (?) leczy się wówczas sterydami; czasami może być przyczyna uraz (uderzenie? tzw tępy uraz); w przypadku patologii unerwienia przywspólczulnego do rozważenia jest blokada nerwów unerwiających małżowinę uszną
Pozdr
Stanisław Nitek
Witam serdecznie.
Konieczna pełna ocena laryngologiczna, a następnie ukierunkowanie leczenia w zależności od przyczyny:
Ból ucha (otalgia) jest jednym z objawów choroby, w związku z tym jego przyczyny są zróżnicowane. Ból ucha może być następstwem choroby toczącej się w samym uchu (otalgia pierwotna) lub też być bólem rzutowanym, który pojawia się w przebiegu schorzeń niemających związku z narządem słuchu (otalgia wtórna).
wadzącej równocześnie do gromadzenia się płynu w uchu środkowym. Ból pochodzący z ucha jest ostry, ograniczony do narządu słuchu, a przez to dobrze lokalizowany przez chorego.
Analizując miejscowe przyczyny: zapalenie chrząstki małżowiny usznej, zmiany skórne, zaburzenia neuralgiczne (związane z bardzo bogatym czuciowym unerwieniem skóry małżowiny usznej) .
Z kolei ból rzutowany jest bólem nieostrym i trudnym do zlokalizowania. Wszystko dlatego, że wiąże się z uszkodzeniem narządów odległych od ucha, a co za tym idzie - jest wolniej przewodzony. Do narządów tych należą nos, zatoki przynosowe, jama nosowo-gardłowa, zęby, dziąsła, stawy, skroniowo-żuchwowe, żuchwa, ślinianki przyuszne, język, migdałki podniebienne, gardło, krtań, tchawica i przełyk. Są to bowiem obszary zaopatrywane przez nerwy czaszkowe: nerw uszno-skroniowy (nerw V), nerw uszny tylny (nerw VII), nerw Jacobsona (czyli nerw bębenkowy, nerw IX), nerw Arnolda (gałąź uszna nerwu błędnego, nerw X), a także przez nerw uszny wielki i potyliczny mniejszy, które przewodzą czucie z miejsca powstawania do ucha zewnętrznego?.
W przypadku pytań/wątpliwości proszę o kontakt.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl