Ból zęba od 2-3 miesięcy

19 odpowiedzi
Od 2 miesięcy borykam się z bólem zęba, po wizycie u lekarza nr 1 - nic nie widać, proszę zrobić zdjęcie, po zrobieniu zdjęcia też nic nie widać, ale możemy usunąć wypełnienie, bo może jest za wysoko. Poszłam na konsultację do drugiego stomatologa. Znalazła ubytek pomiędzy górną 4 a 5, wypełniła, przez tydzień mogłam w końcu normalnie jeść. Po tygodniu przy piciu wody znowu bardzo zabolało. Poszłam ponownie do lekarza nr 2 - powiedziano mi, że to nie w tym miejscu, że tym razem to 5 a 6, polakierowała mi zęba, bo to nadwrażliwość.. nic to nie dało, nie potrafię jeść normalnie, tylko małymi porcjami i tylko jedną stroną, boli wszystko jeżeli tylko coś dostanie się w te rejony od wewnętrznej strony jamy ustnej.
Poszukuję lekarza, który w końcu pozwoli mi znowu normalnie jeść, co zrobić? na co zwrócić uwagę? do kogo się udać?
Warto przeprowadzić konsultację radiologiczna, przy problemach z gryzieniem i nadwrazliwoscia warto ocenić też pracę stawów skroniowo-zuchwowych. Przeprowadzić analizę okluzji, zaobserwować czy nie zaciskamy zębów, czy zgrzytamy.
Pozdrawiam

Witam serdecznie,
Czasami dolegliwości bólowe mogą promieniować i być trudne do zlokalizowania. Zdjęcie RTG jest bardzo przydatne, ponieważ szukamy na nim stanów zapalnych, sprawdzamy jak głęboko sięga wypełnienie, czy coś się nie dzieje w przestrzeniach między zębami i czy nie widać innych problemów.
Czasami próchnica jest na tyle głęboka, że może być konieczne leczenie kanałowe - w innym wypadku ząb będzie dawać opisywane przez Panią dolegliwości. Przede wszystkim zaufać lekarzowi i pozwolić mu zająć się wszystkimi problemami - nie zawsze da się wszystko zdiagnozować na jednej wizycie.
Warto sprawdzić dokładnie zęby na RTG, sprawdzić je również pod kątem żywotności (przykładanie takiej zimnej watki i opukiwanie zęba), sprawdzić stan dziąseł (badanie specjalną sondą, z kulką na końcu), czy nie ma nawisów wypełnienia (sprawdzenie przestrzeni między zębami z wykorzystaniem nitki).
Przede wszystkim, należy znaleźć lekarza, któremu Pani zaufa i któremu pozwoli Pani przeprowadzić całe leczenie.
Zapraszam na wizyte odnajdziemy problem zdecydowanie . Pozdrawiam
Zapraszamy na konsultacje. Pozdrawiam Magdalena Klijer.
Dzień dobry, proszę nie tracić nadziei ,poprawna diagnostyka tzn .badanie wewnątrz ustne i zdjęcie RVG, powinno wykazać przyczynę bólu .Jeżeli nadwrażliwość nie dotyczy wszystkich zębów ,tylko małego obszaru, to proszę zwrócić uwagę na początek tych dolegliwości ,gdzie się zaczynały ? Być może jest to tylko nadwrażliwa szyjka, którą wystarczy zabezpieczyć wypełnieniem, ale może to również być ubytek zaczynający się w okolicy szyjki zęba- wtedy jest mało widoczny ,natomiast widać go wyrażnie na zdjęciu, może to być również zapalenie miazgi zęba. Jak sama Pani widzi bez diagnostyki trudno jest mi powiedzieć co Pani dolega. Pozdrawiam dr Kręcisz
trzeba te wszystkie bolące zęby posprawdzać pod kontem żywotności miazgi i może zadecydowac o leczeniu endodontycznym
pozdrawiamy zespół rojekdental.pl
Możliwe, że w którymś z tych zębów już wcześniej był bardzo głęboki ubytek i jest teraz rozległe wypełnienie i zaczyna się stan zapalny i trzeba leczyć ząb kanałowo. Przydałoby sie zdjęcie i obejrzenie zęba w jamie ustnej
Jest dla mnie niefortunne komentowanie wskazań kolegów. Niestety w takim wypadku bólu zęba lub okolic udać się do stomatologa zachowawczego i zwrócić się o bardziej wnikliwą ocenę sytuacji być może poparta dodatkową diagnostyką przeglądową np. pantomogram. Niestety rzetelna porada bez wizyty w gabinecie jest niemożliwa. RS
Witam!
Bardzo chciałabym Pani pomóc, lecz niestety dzieli nas duża odległość. Najprawdopodobniej gdzieś istnieje ognisko próchnicy z zajęciem zębiny, skąd pochodzą objawy bólowe. Nie mam możliwości Pani zbadać, ani ulżyć w bólu.
Proszę się kierować do lekarza specjalisty stomatologii zachowawczej. Nie ma możliwości, aby nie znaleźć przyczyny Pani cierpienia. Nic więcej bez, możliwości przyjęcia Pani nie mogę zrobić, mimo najszczerszych chęci. Istnieje możliwość obecności nieszczelnego wypełnienia. Doskonałym sposobem jest nitkowanie bolesnych rejonów. Jeśli nitka haczy i się rwie oznacza to nieszczelność wypełnienia pomiędzy powierzchniami stycznymi zębów.
Proszę wykonać zdjęcie rtg tzw. zgryzowo-skrzydłowe tej strony, które obrazuje doskonale powierzchnie styczne zębów bocznych, niewidoczne gołym okiem. Do tego zdjęcia np. w pracowni diagnostycznej rtg nie potrzebuje Pani skierowania.
Pozdrawiam serdecznie oraz życzę pomyślnego rozwiązania bolesnego i dokuczliwego problemu.
dr Joanna Ziółkowska
Tyle mogę doradzić. Reszta w rekach specjalisty stomatologa.
Pozdrawiam serdecznie
Witam,
Czasami ból zęba mylony jest z bólem mięśniowym. Proszę sprawdzić na Ufcik okolice nad zębami do samej góry i ponaciskac kość, rownież policzek od środka. Jeżeli bedzie bolało to znaczy ze przyczyną dolegliwości mogą byc mięśnie żucia i jest to związane z niesymetryczny działaniem stawi skroniowo-zuchwowego. Czasami towarzyszą temu inne objawy typu strzelanie stawu przy jedzeniu, bóle głowy zatykanie szumy w uszach ale nie zawsze. W razie potwierdzenia tych podejrzeń proszę sie zgłosić do ortodonty albo osoby leczącej staw skroniowo-żuchwowych.
Pozdrawiam
Dobry Wieczór.

Diagnostyka tylko na podstawie opisu jest bardzo trudna.
Dokładne badanie, zdjęcia rtg oraz wywiad pozwolą rozwiązać problem. Mamy nadzieje, ze wkrótce sprawa znajdzie pozytywny finał.

Pozdrawiamy z Katowic
Jeśli to faktycznie nadwrażliwość to można:
1. stosować pasty do zębów nadwrażliwych i wcierać lakier w bolące miejsce
2. zakryć wrażliwe miejsce materiałem kompozytowym (do wypełnień).
Jeśli opcja nr 1 nie pomoże przez około 2 tyg, wtedy wdrożyć bardziej inwazyjne leczenie (opcja nr 2).
Leczenie nadwrażliwości nie należy do szybkich, radzę się uzbroić w cierpliwość.
Pozdrawiam
Witam serdecznie, przykro mi z powodu Pani dolegliwości. Niestety bez zbadania jamy ustnej nie jestem w stanie w 100% powiedzieć jaka jest konkretna przyczyna a tym samym najlepsze leczenie. Duże znaczenie ma rodzaj bólu jaki Pani odczuwa. Jeśli jest to ostry, krótkotrwały ból, który pojawia sie tylko w kontakcie z zimnym bądź gorącym pokarmem i przechodzi, może to sugerować nadwrażliwość. Wówczas lakierowanie wrażliwego miejsca lub użycie preparatu na nadwrażliwość, tak jak to zrobiono u Pani (powtarzane systematycznie) jest dobrym pomysłem. Zalecane jest także stosowanie past na nadwrażliwość. Zdarzają sie sytuacje, kiedy pacjent cierpi a w jamie ustnej nie ma jednoznacznych objawów i diagnostyka musi trochę potrwać aby wykluczyć potencjalne przyczyny. Jeżeli natomiast jest to ból, który po zimnym albo gorącym nie przechodzi przez jakiś czas bądź tez ból pojawia sie samoistnie, może to sugerować stan zapalny w miazdze i konieczne bardziej inwazyjne leczenie. Tak jak napisałem na początku bez zbadania niestety nie jestem w stanie powiedzieć nic więcej. Pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry,
ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytania. Przyczyn dolegliwość może być bardzo wiele (próchnica, wcześniej przeprowadzone leczenie zachowawcze, ewentualne endodontyczne, dysfunkcje zgryzowe, czy nawet pęknięcie zęba).
Znalezienie przyczyny bólu wymaga kompleksowej diagnostyki. Dokładne badanie kliniczne należy uzupełnić trójwymiarowym badaniem RTG (tomografią komputerową), które potrafi uwidocznić zmiany niewykrywalne w przeglądowych prześwietleniach.
Pozdrawiam
Z opisanego przez Panią przypadku można wywnioskować, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z nadwrażliwością. Trudno jest jednak postawić pewną diagnozę bez dokładnego badania, gdyż opisywane przez Panią objawy nie są oczywiste.
Proszę nie odebrać odpowiedzi jako krytyki wykonanych czynności. Medycyna nie jest nauką ścisłą, a organizm prostym urządzeniem. Nie rozwiążemy problemu drogą elektroniczną, ale spróbuję pomóc. Potrzebuję jedynie więcej informacji.mianowicie, których zębów dotyczy temat, jakiego rodzaju ból Pani dolega(proszę opisać własnymi słowami), co go prowokuje, a co uśmierza, w jakich porach doby występuje, czy zauważyła Pani jakieś zmiany na dziąśle w okolicy? Jeśli dysponuje Pani zdjęciem cyfrowym, proszę o podesłanie. Kroki jakie należy podjąć to przede wszystkim próba zawężenia problemu najlepiej do jednego konkretnego zęba. Jest na to kilka prostych metod m.in. test na temperaturę, prąd, opuk, nawiercanie. Następnie w zależności od wyników wymiana wypełnienia lub zastosowanie wypełnienia czasowego a w przypadku zdjagnozowania zapalenia lub martwicy miazgi-leczenie kanałowe.Powodzenia!
Niestety bez kolejnej wizyty w gabinecie stomatologicznym się nie obędzie. Najlepiej gabinecie przyjaznym trudnym przypadkom. Ocena sytuacji na miejscu i ewentualnie dodatkowa diagnostyka konieczne. Życzę rozwiązania kłopotu. lek.dent. Katarzyna Deć
Dzień dobry,prosze podejść do kolejnego lekarza i jeszcze raz sprawdzić 4,5 i 6 na wszystkie bodźce- czyli na zimno, ciepło, nagryzanie. Jeżeli te bóle są na bodźce są przejściowe i krótkie ( do kilku minut) to świadczyć to może o nieszczelności wypełnienia. Ale jeżeli utrzymują się dłużej to może to być zapalenie miazgi.
Jeżeli jest to od strony wewnętrznej jak Pani pisze to bardziej sugeruje ubytek poddziąsłowy. Ale najlepiej skonsultować się ze specjalistą stomatologii zachowawczej, który rozważy różne możliwowości. Ostatecznie moze trzeba bedzie przeprowadzić leczenie kanałowe.
Pozdrawiam serdecznie
Katarzyna Jankowska
Zwrócić uwagę na obecność sprzętu do badania tomografii komputerowej oraz mikroskopu. Będzie dobrze.