Ból zęba, most protetyczny

5 odpowiedzi
Mam zacementowany na stałe most protetyczny 3 punktowy. Od 5 do 8 (dół). 5 była leczona kanałowo a 8 nie z powodu bardzo zakrzywionych kanałów, wręcz wywiniętych do góry na końcach. Problem w tym że boli mnie 8, jest wrażliwa na zimno i ciepło. Wieczorem ból się utrzymuje. Miazga nie była naruszona podczas piłowania. Ten ząb jest duży i był spiłowany może o 2 milimetry. Jaki jest powód tego bólu? czy on ustąpi po pewnym czasie? Dodam, że most był cementowany 3 dni temu. Boję się że trzeba będzie go zdjąć i będę skazana na zwykłą protezę a jestem jeszcze bardzo młoda (mam 24 lata). Proszę o pomoc.
Dzień dobry, niestety w trakcie oszlifowywania zęba pod koronę, może dojść do przegrzania miazgi,lub naruszenia komory .W obu przypadkach, ząb trzeba przeleczyć kanałowo. Jeżeli ząb ma bardzo zakrzywione kanały radzę udać się do gabinetu, gdzie zęby leczone są pod mikroskopem - to z pewnością ułatwia udrażnianie, tego typu kanałów. Pozdrawiam dr Kręcisz

Dzien dobry,
Ponieważ most jest świeży to może to być reakcja bolowa ze storny miazgi, która może utrzymywać się kilka dni, po czym powinien minąć. Jeśli ból będzie się utrzymywał zalecalabym kontakt z lekarzem, który wykonywał prace protetyczna.

Pozdrawiam
Proszę się zgłosić koniecznie do lekarza prowadzącego który najlepiej zna sytuację i napewno chętnie pomoże w celu wyeliminowania dolegliwości.
Witam!
Oszlifowany ząb jest raną tkankową. Po zacementowaniu mostu może pojawić się bolesność, wrażliwość na czynniki zewnętrzne przez kilka dni. Nie wiem, czy po oszlifowaniu zębów pod most miała Pani uzupełnienia tymczasowe, chroniące, oszlifowaną tkankę zęba zacementowane cementem tymczasowym bez dodatku fluoru. Takie rozwiązanie chroni tkankę zęba - zębinę ( jej otwarte kanaliki ) przed wspomnianymi, niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi, kontaktem ze śliną i tym samym przed bakteriami, w szczególności beztlenowymi. bytującymi w jamie ustnej.
Problematyczny jest brak leczenia kanałowego i braku wkładu koronowo-korzeniowego w oszlifowanym zębie filarowym. Istnieje duże prawdopodobieństwo rozpoczynającego się stanu zapalnego miazgi w tym zębie. To byłby najbardziej niekorzystny rozwój wydarzeń.
Okaże się to w przeciągu kilku dni. Jeśli ból się nasili i potem będzie się objawiał ciągłością oraz rytmem bólowym tętnienia, oznaczać to będzie konieczność zdjęcia mostu lub nacięcia od strony żującej w celu próby leczenia kanałowego. Ulegną wtedy zmianie warunki protetyczne i należy wykonać nowy most.
Jeśli leczenie to lekarz specjalista endodonta oceni jako niemożliwe, ząb będzie kwalifikował się do usunięcia. Proszę zwrócić uwagę, iż często używam słowa "jeśli".
Przedstawiłam Pani możliwe scenariusze. Czas pokaże, czy to chwilowa nadwrażliwość czy rozpoczynający się stan zapalny. Proszę być w kontakcie z Pani lekarzem stomatologiem.
Pozdrawiam i życzę pomyślnego obrotu sytuacji.
dr Joanna Ziółkowska
A czy po oszlifowaniu po pierwszej wizycie zab tez bolał czy zacząl dopiero teraz? po zacementowaniu moze utrzymywac sie chwilowa nadwrażliwosc, aczkolwiek dolegliwosci na bodzce termiczne cieple i bol wieczorem nie sa dobrym prognostykiem. Mozliwe ze trzeba bedzie przeleczyc tego zeba kanalowo u specjalisty (mozna takie leczenie wykonac bez sciagania mostu przez korone) pozdrawiam