Ból stawu skokowego w nocy, brak diagnozy

4 odpowiedzi
Mój mąż od wielu lat ma problem ze stawem skokowym prawej stopy. Byliśmy już kilku specjalistów. Aktualnie ma 32 lata. Ok 15 lat temu staw był skręcony i nastawiony przez lokalnego kręgarza. Od tego czasu ból pojawiał się i znikał. W ciągu ostatniego pół roku kostka boli każdą noc, do tego stopnia, że nie pozwala spać. Ból czasem pojawia się też w ciągu dnia. Nie ma znaczenia czy uprawia sport czy nie. Żadne badania nic nie wykazały (RTG, TK - bez kontrastu, USG). Ból przechodzi jedynie po lekach na przeziębienie, Biofenacu lub Aspirynie - dosłownie po kilku minutach od zażycia. Częściową ulgę przynosi związanie kostki bandażem.
Poniżej wynik aktualnego badania MR-stawy skokowego:
Więzadła stawu skokowego o zachowanej ciągłości i niezmienionej strukturze.
Zmiany obrzękowe powierzchni brzusznej ścięgna Achillesa.
Zwapnienie w warstwie podkorowej powierzchni grzbietowej kości piętowej szerokości 5 mm.
Poza tym kości stawu skokowego o niezmienionej strukturze.
Chrząstka stawowa stawów skokowych prawidłowej grubości i niezmienionej strukturze.
Ilość płynu w stawach skokowych w normie.
Struktury zatoki stępu bez zmian.
Bardzo proszę o pomoc. Z góry serdecznie dziękuję za opinię.
Trudno odpowiedzieć na te pytania bez badania klinicznego, może być przewlekła niestabilność stawu po urazie i to może dawać dolegliwości bólowe. Powinno się również wykonać badania w kierunku chorób reumatycznych, oraz konsultacja reumatologiczna.

Witam. Przewlekły ból stawu skokowego, bez zmian patologicznych stwierdzanych w badaniach MRI występuje często w przebiegu, tzw. zespole ciasnoty (impigement syndrome), który może być następstwem przebytego urazu i "poprawek". Jest to rozpoznanie kliniczne, oparte głównie na badaniu przedmiotowym. Może też być spowodowany innymi schorzeniami. Moim zdaniem, z powodu przewlekłego charakteru dolegliwości, warto w pierwszej kolejności spróbować profesjonalnej rehabilitacji, ewentualnie wiskosuplementacji stawu. Rozsądnym rozwiązaniem jest też pokazanie się u lekarza specjalizującego się w schorzeniach stawu skokowego i stopy.
Proponuję konsultację neurologiczną i ponowną konsultację ortopedyczną.
Dolegliwości bólowe mogą wynikać z przewlekłego zapalenia ścięgna Achillesa ale to by wymagało potwierdzenia w badaniu klinicznym.
Pozdrawiam
Dr n med Maciej Goch